Webnoviny - Svet

Lajčák bude dočasne šéfovať Kosovu, píše miestna tlač

WEBNOVINY.SK

Miroslav LajčákFoto: SITA/APPRIŠTINA 11. apríla (WEBNOVINY) – Bývalý slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák by mal dočasne vykonávať funkciu osobitného vyslanca Európskej únie v Kosove. Informuje o tom pondelňajšie vydanie kosovského denníku Koha Ditore. Súčasnému vyslancovi, holandskému diplomatovi Pieterovi Feithovi, totiž nedávno nepredĺžili mandát a bude túto funkciu vykonávať len do 30. apríla. Lajčák by sa mal dianiu v Kosove venovať z Bruselu, kde pôsobí aj v súčasnosti ako riaditeľ odboru európskej diplomatickej služby pre Rusko a južnú a juhovýchodnú Európu.

Podľa Koha Ditore sa niektorí diplomati pôsobiaci na Balkáne domnievajú, že dočasné vymenovanie Lajčáka bude znamenať víťazstvo pre krajiny, ktoré Kosovo neuznávajú, keďže Lajčák je známy ako oponent kosovskej nezávislosti. Iní však oponujú, že jeho vymenovanie na budúcnosť Kosova negatívny vplyv mať nebude a pripomínajú, že Lajčák musel ako predstaviteľ slovenskej vlády obhajovať oficiálnu pozíciu Slovenska a nedá sa z toho odvodzovať, aký je jeho skutočný názor na Kosovo.

Lajčák (47) začiatkom roka 2009 narýchlo rezignoval z postu najvyššieho predstaviteľa EÚ pre Bosnu a Hercegovinu, aby sa mohol stať ministrom zahraničných vecí vo vláde Roberta Fica. Po júnových parlamentných voľbách ho vo funkcii vo funkcii šéfa diplomacie nahradil Mikuláš Dzurinda.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM