Webnoviny - Svet

LAJČÁK: Na dvoch stoličkách ľahko nebolo

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 29. decembra (WEBNOVINY) – Šéf diplomacie Miroslav Lajčák hodnotí tento rok ako ťažký. Do funkcie nastúpil koncom januára, do marca však zároveň pôsobil ako vysoký predstaviteľ medzinárodného spoločenstva a osobitný vyslanec EÚ v Bosne a Hercegovine. „Sedel som na dvoch veľmi ťažkých stoličkách,“ povedal SITA Lajčák. Dodal, že okrem toho bol rok v znamení rôznych kríz (plynová, hospodárska, finančná) a jubileí (20. výročie pádu revolúcie, 5. výročie vstupu do NATO).

Minister tvrdí, že po nástupe do funkcie hlavné priority zahraničnej politiky nemenil. „Je kontinuálna,“ označil jej smerovanie. V kresle vymenil Jána Kubiša, ktorý prijal post výkonného tajomníka Európskej hospodárskej komisie OSN v Ženeve. Predtým, ako sa Kubiš stal ministrom, pôsobil na čele Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a bol aj predstaviteľom EÚ pre strednú Áziu. Lajčák prišiel na post z Bosny.

Miroslav Lajčák vstúpil do funkcie v čase plynovej krízy. Tvrdí, že sa v cieľoch rezortu snažil dať do popredia dva nové elementy. Prvým bola ekonomická dimenzia diplomacie a druhým otvorenie rezortu smerom k spoločnosti. Priznáva, že je to beh na dlhé trate, ale niečo sa mu z toho už podarilo. „Každá vláda hľadá svoje cesty, tu sa nevidí rozdiel medzi pravicou a ľavicou,“ vysvetlil Lajčák.

Ministra mrzí, že svet si viac uvedomuje naše tohtoročné výročia než my sami. Pripomenul napríklad oslavy 20. výročia novembra 1989. „Vo Washingtone boli krajšie, slávnostnejšie a dôstojnejšie, než čo sa dialo tu,“ tvrdil. Dodal, že v „tých našich žabomyších šarvátkach nám unikajú veľké veci.“ Ako príklad označil to, čo napríklad povedal americký prezident Barack Obama, keď ocenil statočnosť mnohých jednotlivcov, ktorí sa pred 20 rokmi snažili o dosiahnutie slobody a ľudských práv.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM