Webnoviny - Svet

LAJČÁK: Postoj Slovenska ku Kosovu sa nezmení

WEBNOVINY.SK

Zľava: Srbský minister zahraničných vecí Vuk Jeremič a minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák počas spoločnej tlačovej besedy. Foto: SITA/Nina Bednáriková BRATISLAVA 3. júna (WEBNOVINY) – Slovensko svoj postoj k uznaniu Kosova nezmení, ubezpečil šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák svojho srbského kolegu Vuka Jeremiča. „Tento vzťah nie je nepriateľský k ľuďom, ktorí tam žijú, ale je principiálny,“ vyhlásil po ich dnešnom stretnutí v Bratislave. Srbsko je Slovensku za tento principiálny postoj vďačné. „My nepoľavíme ani milimeter,“ tvrdí Jeremič. V najbližších dňoch sa očakáva rozhodnutie medzinárodného súdu o legalite dočasných prištinských inštitúcií. „Srbsko nemá v úmysle ukončiť proces diplomatického boja o ochranu svojej územnej celistvosti a suverenity na základe rozhodnutia medzinárodného súdu,“ vyhlásil s tým, že by boli za riešenie prijateľné pre všetkých.

Vstup do Európskej únie zostáva prioritou Srbska, únia zase vyjadrila podporu integračným ambíciám balkánskych krajín na stredajšej medzinárodnej konferencii v Sarajeve. Lajčák podotkol, že je to po dlhšom čase, kedy únia riešila svoje interné problémy, zase krok k rozširovaniu. Chce vysielať na západný Balkán impulzy, aby krajiny preberali európske modely. „Europeizácia Balkánu, nie balkanizácia Európy,“ myslí si. Podpora integrácii nezostala len vo verbálnej rovine, obaja ministri ju podporili aj svojimi podpismi pod memorandom o spolupráci v eurointegrácii Srbska. Rovnako budú spolupracovať diplomatické akadémie oboch krajín. Jeremič očakáva, že sa už na najbližšom stretnutí ministrov zahraničných vecí Európskej únie začnú podnikať nové kroky pred vstupom Srbska do únie.

Srbsko jednoznačnú podporu SR v občianstve nevyjadrilo

Srbský šéf diplomacie vyjadril podporu Slovensku vo všetkých otázkach, no keď sa hovorilo o dvojakom občianstve, podpora až taká jednoznačná nebola. Srbsko má totiž špecifický systém dvojakého občianstva a dobrý vzťah s Maďarskom. Jeremič Lajčákovi odporučil len konzultácie a kompromis. Lajčák však rovnako Srbsko do žiadnej aliancie proti Maďarsku zaťahovať nechce.

Srbský minister zahraničných vecí Vuk Jeremič tvrdí, že také blízke vzťahy ako so Slovenskom nemá Srbsko so žiadnym štátom únie. Niekoľkokrát zopakoval, že Slovensko má plnú podporu Srbska vo všetkých otázkach. „Čokoľvek znepokojuje Slovensko, to znepokojuje aj Srbsko, v čomkoľvek má Slovensko problém, s tým má problém aj Srbsko. My sme priatelia a partneri,“ vyhlásil dnes v Bratislave po stretnutí so svojím slovenským rezortným kolegom Miroslavom Lajčákom.

V otázke dvojakého občianstva však už nebol taký jednoznačný. Srbsko je totiž po rozpade Juhoslávie špecifické a má veľmi dobré vzťahy s Maďarskom, preto situáciu Jeremič odporúča riešiť konzultáciami. Ako hosť sa však tejto otázke nechcel príliš venovať. „Slovensko môže rátať so solidaritou Srbska vo všetkých otázkach, no v tomto konkrétnom prípade Srbsko musí vziať do úvahy aj svoju veľmi špecifickú situáciu,“ podotkol. Srbská ústava totiž dvojaké občianstvo umožňuje. „Srbsko by sa nemalo používať ako príklad partikulárnych vzťahov Srbska a Maďarska, pretože my máme veľmi špecifickú históriu,“ varoval. „Toto je naozaj principiálna otázka,“ zdôraznil Jeremič a poradil vyriešiť problém kompromisom. „Srbsko je proti akémukoľvek druhu unilateralizmu a je toho názoru, že problémy treba riešiť len na základe principiálnych konzultácií v tom najlepšom duchu a s tým najlepším úmyslom,“ povedal srbský šéf diplomacie. „Je absolútne dôležité vytvoriť rovnováhu medzi krajinou pobytu a krajinou pôvodu. Názor Srbska je, že otázka suverenity je niečo, čo musí byť naviazané výslovne na národné územie, nie národnosť. Táto otázka je veľmi delikátna v celej Európe a akákoľvek snaha o narúšanie tohto nemôže priniesť žiaden osoh,“ tvrdí Jeremič.

Lajčák vysvetlil Jeremičovi, prečo Slovensko tento zákon odmieta, no vzápätí dodal, že „Slovensko nemá záujem, aby Srbsko bolo súčasťou akejkoľvek antimaďarskej aliancie“. Slovenské argumenty sú podľa neho aj tak dostatočne silné. Lajčák však podotkol, že aj aliancia Srbska s Maďarskom proti Slovensku je neprípustná.

O bilaterálnej dohode, ktorá by udelila krajanským Slovákom v Srbsku výnimku zo slovenského zákona, však diplomati dnes nerokovali.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM