Zo Slovenska

Láka vás práca z domu? HOME OFFICE zažíva na Slovensku hotový BOOM

Na Slovensku podiel pracovníkov s prácou z domu vlani prekročil jedno percento, rásť začal v roku 2020, kým v rokoch 2017 až 2019 sa pohyboval okolo 0,2 %.

Ilustračný obrázok k článku Láka vás práca z domu? HOME OFFICE zažíva na Slovensku hotový BOOM
Zdroj: TASR/DPA

Home office alebo práca z domu sa stáva novou normou. Zamestnanci v informačných technológiách, odborných a vedeckých činnostiach zvyšujú počty pracujúcich na diaľku. Uviedla to Natália Cíbiková z úseku trhu práce a ľudských zdrojov výskumno-štatistickej a poradensko-konzultačnej spoločnosti Trexima Bratislava na základe ich prieskumu.

Enormný nárast

Údaje zahŕňajú roky 2017 až 2022 ku koncu júna, spresnil Samuel Filadelfi z firmy. Vysvetlil, že dopytovanie na základe definície Zákonníka práce o domáckej práci a telepráci zahŕňa informácie o zamestnancoch, ktorí majú tieto formy práce v zmluve. Nejde teda o činnosť, ktorú zamestnanec z domácnosti vykonáva príležitostne alebo za mimoriadnych okolností.

Na Slovensku podiel pracovníkov s prácou z domu vlani prekročil jedno percento, rásť začal v roku 2020, kým v rokoch 2017 až 2019 sa pohyboval okolo 0,2 %. „Ak považujeme počet zamestnancov s home officom v bázickom roku 2017 za 100 %, tak vlani to bolo až 448 %, teda počet týchto pracovníkov počas sledovaného obdobia v SR narástol takmer 4,5-násobne,“ vyčíslil Filadelfi. Podľa neho sa bude trend práce z domu naďalej zvyšovať.

Doplnil, že v tradične silných odvetviach na Slovensku však podiel zamestnancov na home office ani vlani neprekročil pol percenta. Ide o sektory ako obchod, priemysel, stavebníctvo, doprava, ale aj vzdelávanie a zdravotníctvo.

Vo vzdelávaní bol podiel pracovníkov na home office 0,22 %, kým v roku 2017 to bolo 0,18 %. V priemyselnej výrobe, ktorá sa v najvýraznejšej miere podieľa na hrubom domácom produkte v SR, prišlo medzi rokmi 2017 a 2022 k nárastu podielu zamestnancov na home office z 0,1 % na 0,3 %.

Vyššia flexibilita a produktivita

Home office zvyšuje flexibilitu a produktivitu, uviedol Filadelfi. Dodal, že napriek tomu nedosahuje svoj potenciál v odvetviach ako administratíva a verejná správa. „Najmä vo verejnej správe sa podiel zamestnancov s home officom takmer nezmenil,“ upozornil.

Jedným z najpriaznivejších pre prácu na diaľku sa podľa Filadelfiho stal sektor informácie a komunikácie. Neustále sa prispôsoboval meniacej sa situácii a hľadal nové spôsoby práce.

Najväčší nárast

V rokoch 2017 a 2018 tvoril podiel zamestnancov v informáciách a komunikáciách pracujúcich z domu približne 0,4 %, no odvtedy sa situácia podľa slov Filadelfiho menila rýchlo. Do vlaňajška sa podiel zamestnancov v tomto sektore, ktorí pracujú z domu, zvýšil na 12 %, čo je najviac spomedzi všetkých segmentov hospodárstva SR.

V sektore odborné, vedecké a technické činnosti, kde sa podobné trendy tiež prejavujú, bol nárast podielu pracovníkov s home officom druhý najvýraznejší, a to na vlaňajších šesť percent z jedného percenta v roku 2017. Ďalším zo segmentov, ktorý sa podľa Filadelfiho výrazne presúva na prácu z domu, sú finančné a poisťovacie činnosti.

Vlani mali približne štyri percentá zamestnancov v tomto sektore v pracovnej zmluve home office, pričom v roku 2017 to bolo 0,1 %. Tento rast môže byť spojený s narastajúcim trendom digitalizácie a modernizácie finančného segmentu.

ilustračné foto

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM