Webnoviny - Svet

Lanovka na Skalnaté pleso odchádza do histórie

WEBNOVINY.SK

Foto: Ilustračné foto SITA POPRAD 4. júla (WEBNOVINY) – Viac ako desať rokov po skončení prevádzky visutej lanovky medzi Tatranskou Lomnicou a Skalnatým plesom odchádza lanovka v tomto úseku definitívne do histórie. Spoločnosť Tatry mountain resorts začala s likvidáciou lán v tomto úseku. Nasledovať bude aj odstránenie všetkých podpier. „Tento rok by sme chceli stihnúť zlikvidovať podpery medzi Štartom a Skalnatým plesom. V budúcom roku aj spodný úsek,“ uviedol pre SITA Dušan Slavkovský zo spoločnosti Tatry mountain resorts. Ako spomienka na starú lanovku zostane zachovaná len podpera č. 1 pri údolnej stanici visutej lanovky v Tatranskej Lomnici. Likvidácia sa nedotkne samotných objektov staníc lanovky, ktoré projektoval architekt Dušan Jurkovič a v súčasnosti sú kultúrnymi pamiatkami.

Prvá podpera by byť mala v budúcnosti súčasťou múzea tatranskej lanovej dopravy, ktoré by malo vzniknúť v údolnej stanici v Tatranskej Lomnici. „Tento projekt je reálny. O vybudovanie múzea a úpravu priestorov údolnej stanice prejavilo záujem občianske združenie z Prievidze. Predpokladám, že o niekoľko mesiacov sa začne s úpravou interiéru stanice,“ dodal Slavkovský. Múzeum tatranskej lanovej dopravy v údolnej stanici v Tatranskej Lomnici by mohlo byť podľa neho realitou už na budúci rok. V múzeu by sa mali objaviť nielen rôzne dokumenty a fotografie z obdobia výstavby a prevádzky lanovky, ale aj samotné kabíny a časti technológie lanovky, ktoré má spoločnosť TMR odložené. O využití medtistanice lanovky na Štarte zatiaľ nie rozhodnuté. „Momentálne nemáme jasnú predstavu, čo by sme s tou budovou urobili alebo čím ju naplnili a urobili zaujímavou,“ uviedol Slavkovský.

Visutá lanová dráha z Tatranskej Lomnice cez medzistanicu Štart až na Skalnaté pleso sa začala stavať v roku 1936. Povolenie na prevádzku pre verejnosť získala lanovka v decembri 1937. Visutá lanovka previezla posledných cestujúcich v októbri 1999. Súčasne s lanovkou na Skalnaté pleso sa začal stavať aj druhý úsek zo Skalnatého plesa na Lomnický štít. Ten bol odovzdaný do užívania pre verejnosť v decembri 1941. Lanovka na Lomnický štít premáva doteraz.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM