Webnoviny - Svet

Laureáti prevzali ocenenia Vojenský čin roka

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Martin HavranBRATISLAVA 6. mája (WEBNOVINY) – Vojaci dnes odovzdávali ceny ľuďom, ktorí nezištne pomohli iným v neľahkých životných situáciách a svojím konaním prispeli k zvýšeniu prestíže rezortu obrany v spoločnosti. Porota vyberala laureátov z 21 návrhov verejnosti a ceny rozdala v troch kategóriách, udelila aj jednu mimoriadnu cenu.

„Som veľmi rád, že v našom rezorte, ale aj mimo neho, je stále dosť ľudí, ktorí vo chvíľach, keď treba pomôcť iným, neváhajú a nezištne pomôžu. Praobyčajná, no tak veľmi potrebná ľudskosť a ochota hrá v takýchto situáciách tú najdôležitejšiu rolu,“ konštatoval dnes na vyhlásení Vojenského činu roka minister obrany SR Ľubomír Galko. Informácie agentúre SITA poskytol hovorca rezortu obrany Ivan Rudolf.

Laureátmi kategórie Záchrana života sa stali vojak Marián Szilágyi a vojak Jakub Novotný za záchranu Jozefíny Čuchranovej z horiaceho rodinného domu. Vojaci zároveň ukázali priam odborné a profesionálne znalosti a zručnosti pri prvých zásahoch likvidácie požiaru.

Z nominantov v kategórii Pomoc verejnosti porota vybrala 3. rotu práporu rádiolokačného prieskumu Ožďany Brigády velenia, riadenia a prieskumu Zvolen, ktorá pomáhala pri likvidácii následkov povodní. Príslušníci jednotky sa aktívne podieľali na zásahoch, často sa vracali v priebehu dňa z nočného výjazdu a na druhý deň skoro ráno nastupovali do služby. Po vyčíňaní prírodného živlu a ustálenia situácie dostali profesionálni vojaci aj finančnú odmenu, no príslušníci roty vyhlásili, že peniaze nepatria im, ale mali by sa dostať k ľuďom, ktorí to potrebujú viac ako oni. Vyzbierali 1 200 eur, ktoré odovzdali jednej z poškodených ro­dín.

V tretej kategórii s názvom Priateľ armády vybrala porota dvoch laureátov. Prvým je podplukovník vo výslužbe Imrich Galský, ktorý sa 43 rokov významne podieľal na spolupráci s armádou ako pracovník Zväzarmu a neodpočíva ani vo výslužbe, pracuje napríklad v Slovenskom zväze vojakov v zálohe.

Jeho práca si vyžadovala a vyžaduje veľa odriekania, veľa osobného voľného času, odlúčenia od rodiny, fyzickej záťaže spojenej s cestovaním. Druhým laureátom v tejto kategórii je umelecký kováč Ján Ondrejčík, ktorý napriek tomu, že je nezamestnaný, na vlastné náklady upravil hroby padlých ruských vojakov v ťažko dostupnom teréne neďaleko Rožňavy.

Takmer každý deň chodí pešo viac ako deväť kilometrov do hôr k hrobom, kosí a upravuje okolie. Sám zhotovil vo svojej dielni kovové oplotenie, namaľoval ho a vyniesol ho do ťažko prístupného terénu. Okrem toho vyrobil aj smerové tabule, aby prípadní turisti alebo ľudia, ktorí si chcú uctiť pamiatku padlých vojakov, našli ťažko dostupné miesto ich posledného odpočinku.

Mimoriadnu cenu udelila porota generálmajorovi Martinovi Umbargerovi za dlhoročnú spoluprácu so slovenskými ozbrojenými silami.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM