Aktualizované Zo zahraničia

Láva zo sopky už vteká do Atlantického oceánu, hrozí uvoľňovanie toxických plynov

Erupcia sopky La Cumbre Vieja si vyžiadala evakuáciu viac ako 6000 ľudí z ich domovov, zatiaľ však neboli zaznamenané obete ani zranení.

Ilustračný obrázok k článku Láva zo sopky už vteká do Atlantického oceánu, hrozí uvoľňovanie toxických plynov
12
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Prúd lávy vytekajúcej zo sopky La Cumbre Vieja na španielskom ostrove La Palma už začal vtekať do vôd Atlantického oceánu, čo u vulkanológov vyvoláva obavy z možného uvoľňovania toxických plynov.

Zákaz vstupu

Regionálna vláda tohto španielskeho súostrovia vyhlásila zákaz vstupu v okruhu dvoch námorných míľ od miesta, kde sa očakáva, že láva vstúpi do Atlantiku, a už v pondelok požiadala obyvateľov v okolí obce Tazacorte, aby nevychádzali zo svojich domovov.

Vedci totiž varujú, že keď magma vstúpi do morskej vody, dôjde k reakcii, ktorá spôsobí únik výparov, ktoré môžu byť toxické.

„Vdýchnutie alebo kontakt s kyslými plynmi a kvapalinami môže dráždiť pokožku, oči a dýchacie cesty a spôsobiť problémy s dýchaním, najmä u ľudí s už existujúcimi ochoreniami dýchacích ciest,“ varoval Miguel Ángel Morcuende, technický riaditeľ úradu pre núdzové plánovanie v prípade sopečnej činnosti (Pevolca).

Nízke riziko

Aktualizované 15:25 Úrady na španielskom ostrove La Palma v stredu uviedli, že toxické plyny produkované lávou vtekajúcou do vôd Atlantického oceánu predstavujú pre miestne obyvateľstvo len „nízke“ riziko. Informovala o tom v stredu agentúra AFP.

Poveternostné podmienky počas noci však spôsobili, že vietor tieto plyny odfúkol smerom na otvorené more, čím sa riziko pre ľudí znížilo, vysvetlil Rubén Fernández z úradu pre núdzové plánovanie v prípade sopečnej činnosti (Pevolca).

„V oblasti fúka silný vietor, ktorý veje oblak plynov smerom k moru, takže riziko pre miestne obyvateľstvo je oveľa nižšie,“ než sa úrady pôvodne obávali, povedal pre španielsky verejný rozhlas.

Zábery z verejnoprávnej televízie zachytili rozžeravený prúd lávy, ako sa valí do mora a ako sa pritom uvoľňujú oblaky pary a plynu. Asi 300 obyvateľov lokality Tazacorte a priľahlej oblasti, kde sa očakávalo, že láva vstúpi do mora, dostali v pondelok od úradov nariadenie zostať doma, aby sa predišlo poškodeniu ich zdravia emisiami.

Fernández potvrdil, že obyvatelia Tazacorte a okolia a ani tímy, ktoré sú v lokalite v pohotovosti, nie sú nateraz ohrození emisiami.

Článok pokračuje pod fotografiou.

Zdroj: TASR/AP

Prírodná katastrofa

Ostrov La Palma bol pre dôsledky erupcie sopky vyhlásený za oblasť postihnutú prírodnou katastrofou. Roztavená hornina doposiaľ popálila viac ako 258 hektárov povrchu ostrova a zničila 589 nehnuteľností, vyplýva z pozorovaní programu EÚ na pozorovanie Zeme známeho ako Copernicus.

Španielska vláda v utorok uvoľnila 10,5 milióna eur na pomoc obetiam erupcie, najmä na kúpu domov či bytov pre tých, ktorých domy boli pohltené lávou.

Päť miliónov eur z tejto sumy je určených na nákup domov a zvyšok na zaobstaranie nábytku a nevyhnutných domácich potrieb, uviedla hovorkyňa vlády Isabel Rodríguezová.

Erupcia sopky La Cumbre Vieja si vyžiadala evakuáciu viac ako 6000 ľudí z ich domovov, zatiaľ však neboli zaznamenané obete ani zranení.

Ostrov La Palma žije predovšetkým z pestovania banánov a z turistického ruchu.

Súvisiace články

Na ostrove La Palma vybuchla sopka La Cumbre Vieja
12
Galéria
Zdroj: TASR/AP
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM