Lekári a vedci sú v pozore: Svetom sa šíri NEBEZPEČNÁ kvasinka! ÚMRTNOSŤ je až 60 percent
Nebezpečná a vysoko odolná kvasinka sa šíri po celom svete. Zaznamenali ju aj v okolitých krajinách.

Kvasinka Candida auris patrí medzi relatívne nové hrozby, ktoré znepokojujú odborníkov po celom svete. Ako informuje server CNN Prima News, Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ju dokonca zaradila na zoznam smrteľne nebezpečných húb.
Zomrie každý piaty nakazený
„Nová hrozba pre ľudstvo spôsobuje infekciu, ktorej až 60 percent pacientov podľahne. Canadida napáda centrálnu nervovú sústavu a dokáže infikovať vnútorné orgány,“ uvádza portál.
Počet prípadov na takmer všetkých kontinentoch stúpa a vedcov znepokojuje aj odolnosť tejto kvasinky. Podľa portálu je totiž rezistentná voči všetkým dezinfekčným prostriedkom aj antimykotikám, ktoré sa v prípade podobných ochorení používajú.
Navyše, zatiaľ nejestvuje ani žiadna účinná liečba.
Aj v okolitých krajinách
Patogén sa prvýkrát objavil v roku 2009 v Japonsku, kedy ho identifikovali v uchu jednej pacientky. V priebehu ďalších 16 rokov sa rozšíril takmer po celom svete, s výnimkou Antarktídy.
„V Česku bol v priebehu deviatich rokov zistený iba jeden prípad, a to v roku 2019. Podobne sú na tom susedné krajiny. V Rakúsku objavili lekári dvoch nakazených, v Poľsku troch a na Slovensku žiadneho,“ píše CNN Prima News s tým, že v Nemecku do roku 2022 diagnostikovali 22 prípadov a najviac nakazených v rámci Európy objavili v Španielsku, Taliansku a Grécku.
"Hubové infekcie sa stále viac šíria a sú stále odolnejšie voči liečbe, čím sa stávajú celosvetovým problémom v oblasti verejného zdravia,“ povedala zástupkyňa generálneho riaditeľa WHO pre antimikrobiálnu rezistenciu Hanan Balkhy.
Pozoruhodná odolnosť
Podľa The Mirror US sú najviac ohrození ľudia s oslabenou imunitou, starší ľudia a pacienti, ktorí podstupujú invazívnu liečbu. „Kvasinka sa totiž výrazne šíri v nemocniciach, a to buď kontaktom s nakazeným, alebo s kontaminovaným prostredím,“ dodal český server.
Britská agentúra pre zdravotnú bezpečnosť (UKHSA) vyjadrila znepokojenie, pretože huba má podľa nej „pozoruhodnú odolnosť,“ vďaka ktorej dokáže na rôznych povrchoch prežiť dlhé obdobie.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Foto: ilustračné