Webnoviny - Svet

Lekárske odbory vyzvali premiérku na stretnutie

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 18. augusta (WEBNOVINY) – Lekárske odborové združenie vyzýva premiérku SR Ivetu Radičovú, aby splnila deklarovaný sľub a stanovila termín spoločného rokovania, ktoré by malo viesť k dohode medzi lekármi a vládou na druhú polovicu augusta 2011. Také sú závery stredajšieho stretnutia odborárov v Banskej Bystrici. Ako agentúru SITA informoval šéf združenia Marián Kollár, lekári ďalej zbierajú podpisy pod Deklaráciu o pripravenosti ukončiť pracovný pomer.

„Aktivity lekárov smerom k naplneniu požiadaviek prebiehajú v súlade s prijatým harmonogramom a smerujú k podaniu výpovedí,“ skonštatoval Kollár. Deklaráciu podpísalo k 20. júlu 3 249 lekárov zo 48 nemocníc. Aktuálne číslo Kollár uviesť nevedel, prezentovať ho budú na tlačovej konferencii budúci týždeň. Odborári pritom žiadajú presadenie štyroch požiadaviek: dodržiavanie Zákonníka práce, zmenu systému financovania zdravotníctva, zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti a zvýšenie platov zdravotníkov. Kollár však v minulosti upozornil, že lekári vnímajú všetky požiadavky ako jeden ucelený komplex. Aby boli spokojní, malo by Ministerstvo zdravotníctvo SR splniť všetky.

To vyzvalo lekárov, aby pacientov nepoužívali ako rukojemníkov pri presadzovaní svojich požiadaviek. Rezort je presvedčený, že k hromadným výpovediam nepríde, všetky systémové kroky, ktoré robí, majú totiž podľa neho za cieľ zlepšiť zdravotnú starostlivosť o pacientov a ušetriť zdravotníctvu peniaze. Odborári o svojich požiadavkách rokovali začiatkom júla s ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom. Základným kameňom úrazu bola požiadavka na zastavenie transformácie nemocníc. Lekári sa obávajú, že nemocnice po transformácii skončia v rukách súkromných investorov a budú zavádzať poplatky. Minister to odmietol, na transformácii trvá.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM