Webnoviny - Svet

Les nad Budimírom je už tretí deň v plameňoch

WEBNOVINY.SK

KOŠICE 11. novembra (WEBNOVINY) – Už tretí deň sa hasiči, dobrovoľníci z obce a príslušníci Záchrannej brigády z Humenného snažia uhasiť oheň v lesnom poraste nad obcou Budimír v okrese Košice – okolie.

Ako ráno informoval dôstojník operačného strediska košických hasičov Daniel Szántai, „horí tam od stredy. Na likvidácii požiaru až do noci pracovalo sedem košických hasičov, osem členov záchrannej brigády a dvadsať brigádnikov. Podarilo sa nám zabrániť rozšíreniu ohňa cez hrebeň. No stále to tam tlie. Cez tlejúci koreňový systém vznikajú nové ohniská humusovej vrstvy a lístia. Problémy robil aj vietor. Na jednom mieste oheň uhasíme, no vzbĺkne inde. Naši chlapi, záchranná brigáda aj dobrovoľníci tam pôjdu hasiť aj dnes.“

Hasenie sťažuje, že požiar je v ťažšie prístupnom teréne, takže hasičská technika a hasenie vodou sa dá použiť len v obmedzenej miere, a tak hasiči a dobrovoľníci využívajú jednoduché mechanické prostriedky na likvidáciu ohnísk.

V stredu horelo na ploche dva hektáre, no požiar postupne zasiahol plochu približne 15 hektárov. Výška škôd a príčina bude známa až po likvidácii požiaru. Podľa hasičov pravdepodobnou príčinou je neopatrné zaobchádzanie s otvoreným ohňom.

Horí aj v obci Lesné

Ako ráno informoval dôstojník operačného strediska hasičov z Michaloviec Peter Nízky, vo štvrtok až do večera osem hasičov s tromi cisternami likvidovalo požiar lesa pri obci Lesné, okres Michalovce.

„Požiar nám nahlásili popoludní pred druhou a chlapi ho likvidovali takmer do siedmej. Horelo na ploche približne šesť hektárov. Požiar poškodil aj stromy,“ uviedol Nízky.

Doložil, že podľa odhadov predbežná škoda dosiahla 2000 eur. Pravdepodobnou príčinou vzniku bola neopatrná manipulácia s otvoreným ohňom.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM