Webnoviny - Svet

Lesy a spracovatelia sa dohodli na dodávkach dreva

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Dušan HeinBRATISLAVA 22. novembra (WEBNOVINY) – Štátny podnik Lesy SR a Zväz spracovateľov dreva SR (ZSD) sa dohodli, že zabezpečia minimálne ročné partnerské zmluvy na dodávku drevnej suroviny. Ako informoval generálny sekretár ZSD Peter Zemaník, dohoda smeruje k tomu, aby sa spracovatelia nemuseli obávať o množstvo dodanej hmoty. Jej cena sa bude odvíjať od trhovej ceny, ktorú stanoví prvá skúšobná elektronická aukcia koncom kalendárneho roka 2010.

Napriek komplikovanej situácii v ťažbe drevnej hmoty, ktorá sa v roku 2011 prejaví poklesom celkovej ťažby v štátnom podniku Lesy SR o 20 %, sa predstavitelia Lesov a ZSD zhodli na tom, že je nevyhnutné zabezpečiť fungovanie domácich spracovateľských kapacít a neohroziť tak existujúcu zamestnanosť v regiónoch, kde drevospracujúci priemysel je často jediným zamestnávateľom. Lesy SR budú podľa Zemaníka hľadať také možnosti dodávok pre členské spoločnosti ZSD, aby sa celkový pokles ťažby u nich neprejavil v plnej miere.

Štátne lesy a ZSD apelujú aj na neštátne subjekty, aby drevo ako strategickú surovinu buď nevyvážali priamo do zahraničia, alebo nepredávali tzv. odchodným subjektom, cez ktoré surovina zo Slovenska uniká. „Krátkodobý záujem o čo najvyššie možné speňaženie vyťaženého dreva nemôže byť povýšený nad záujem zvyšovať zamestnanosť a maximálnou finalizáciou suroviny prispieť zvýšenou pridanou hodnotou k rozvoju ekonomiky SR,“ skonštatoval Zemaník.

Spracovatelia dreva pociťujú nedostatok drevnej suroviny, ktorý podľa ZSD spôsobí obmedzenie prevádzky viacerých drevárskych prevádzok začiatkom budúceho roka. „Ohrozený je celý dodávateľsko-spracovateľský reťazec, ktorý sa svojím obratom na hrubom domácom produkte podieľa približne 0,8 % a celkovo zamestnáva takmer 60 tisíc ľudí,“ pripomenul Zemaník.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM