Rôzne

Letecké dni v Sliači? Návštevníci uvidia historické veterány aj najmodernejšiu techniku

Historické veterány, ale aj najmodernejšia technika budú prítomné na najväčšej leteckej udalosti tohto roku - Medzinárodných leteckých dňoch SIAF.

Ilustračný obrázok k článku Letecké dni v Sliači? Návštevníci uvidia historické veterány aj najmodernejšiu techniku
Zdroj: TASR

Tie sa uskutočnia na letisku Sliač počas soboty a nedele 1. a 2. septembra. Podujatie sa tento rok koná na počesť dvoch udalostí – 100. výročia československého letectva a 74. výročia Slovenského národného povstania.

Aj P-51D Mustang Excalibur

Ako organizátori informujú na svojej webovej stránke, na podujatie priletí napríklad jeden z najlepších strojov druhej svetovej vojny P-51D Mustang Excalibur. Predstaví sa tiež lietadlo B-25 Mitchell, ale aj Lockheed P-38 Lightning.

Organizátorom sa podarilo zabezpečiť aj účasť viacerých unikátnych lietajúcich strojov. Medzi špičku bude patriť lietadlo MiG-15, OK-UTI 2514 českej spoločnosti Czech Flying Legends.

Prídu i jordánski piloti

Na SIAF 2018 smerujú aj piloti na krídlach Jordánskych kráľovských sokolov – Royal Jordanian Falcons. Predstaví sa aj vrtuľník Augusta A109 či francúzska akrobatická skupina Patrouille de France.

Na podujatí budú so svojimi najlepšími strojmi prítomné aj Vzdušné sily Armády Českej republiky, Očovskí bačovia a chýbať nebude ani maďarský pilot Zoltán Veres. Jedno z top vystúpení by mal byť španielsky EF-18 Hornet.

Celkovú atmosféru leteckých dní umocní nielen pestrá ponuka dynamických a statických ukážok, prítomnosť osobností leteckého života zo Slovenska i Česka, ale aj výber z rôznych atrakcií. Pri tejto príležitosti vydáva hlavný organizátor Slovenská letecká agentúra unikátnu eurobankovku s vyobrazením niekdajšej pýchy československého letectva – akrobatickej skupiny Biele Albatrosy.

Oceňovanie

V predvečer leteckých dní (31.8.) nebude chýbať oceňovanie významných osobností leteckého života. Anketa Zlaté krídla zmapuje 100 rokov československého letectva a ocení významné osobnosti a počiny v letectve. Okrem toho dostanú autority a akademické kapacity priestor prezentovať sa v rámci 13. ročníka medzinárodnej vedeckej konferencie zameranej na nové trendy v rozvoji letectva.

Foto: archívne

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM