Webnoviny - Svet

Lexa si žalobou na SR vysúdil 7 000 eur

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 7. januára (WEBNOVINY) – Sedemtisíc eur si vysúdil bývalý šéf Slovenskej informačnej služby (SIS) Ivan Lexa, ktorý na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu žaloval Slovenskú republiku pre porušenie článku 5 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Slovensko žaloval pre údajne nezákonné vzatie do väzby a preto, lebo v konaní o vzatí do väzby sa vyskytli chyby. Dve tisícky mu podľa rozsudku súd priznal ako nemajetkovú ujmu a 5 000 eur ako náhradu trov konania. Výšku nemajetkovej ujmy nechal Lexa na úvahu európskeho súdu a ako náhradu trov konania požadoval 9 430,46 eura.

Lexa v žalobe tvrdil, že na jeho vzatie do väzby neboli dostatočné dôvody, lebo neexistovalo odôvodnené podozrenie zo spáchania trestného činu. Dôkazy, na ktorých bolo založené obvinenie, boli podľa neho získané v rozpore s jeho právom na obhajobu. Ďalej tvrdil, že v konaní o jeho vzatí do väzby neboli dodržané jeho práva na obhajobu. Okrem toho namietal aj porušenie práva byť súdený v primeranej lehote alebo byť prepustený na slobodu a práva na spravodlivé trestné konanie a prezumpciu neviny.

Európsky súd pre ľudské práva vo svojom rozsudku poukázal, že sťažovateľ bol v decembri 2002 obvinený z viacerých trestných činov (návod na trestný čin vraždy, trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa a trestný čin ohrozenia štátneho tajomstva) a bol vzatý do väzby. Dospel k záveru, že vzatie Lexu do väzby bolo v súlade s vnútroštátnym právnym poriadkom. Podľa európskeho súdu existovalo dôvodné podozrenie, že sa trestného činu dopustil. Lexom zdôrazňovaný argument, že dôkazy boli proti nemu získané nezákonne a preto nemohli byť použité v trestnom konaní, podľa názoru európskeho súdu neznamená, že podozrenie voči nemu nebolo dôvodné. Na základe uvedeného európsky súd rozhodol, že k porušeniu Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd v tomto bode vzatím Lexu do väzby nedošlo.

Ku konaniu o vzatí Lexu do väzby európsky súd podotkol, že jeho obhajcovi nebolo umožnené nahliadnuť do spisu pred tým, ako okresný súd rozhodol o jeho vzatí do väzby. Lexa podal proti uzneseniu o vzatí do väzby sťažnosť a jeho obhajcovi bolo umožnené študovať spis, ktorý obsahoval niekoľko stoviek strán, počas troch hodín tesne pred tým ako krajský súd sťažnosť na neverejnom zasadnutí zamietol. Podľa názoru európskeho súdu takýto postup nezabezpečil náležité rešpektovanie práv obhajoby a neumožnil sťažovateľovi primerane sa brániť proti dôvodom vzatia do väzby. Preto rozhodol, že v tejto časti k porušeniu Dohovoru došlo. Lexove tvrdenia o porušení ďalších článkov Dohovoru európsky súd zamietol ako zjavne nepodložené.

Informáciu agentúre SITA poskytla zástupkyňa SR pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíková.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM