Webnoviny - Svet

Lídri podporujú účinnejšie preukazovanie pôvodu majetku

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 4. marca (WEBNOVINY) – Líder Smeru-SD Robert Fico si myslí, že po voľbách sa treba pozrieť na to, ako funguje v praxi zákon o preukazovaní pôvodu majetku. V relácii STV O päť minút dvanásť nesúhlasil s tým, že by bol bezzubý.

Podľa neho je však otázne, či ho skutočne aplikujú zodpovedné inštitúcie tak, ako im to zo zákona vyplýva. „Skôr ide o to, či sme pripravení vytvoriť týmto inštitúciám podmienky na to, aby bol zákon v praxi uplatňovaný,“ dodal Fico. Predseda KDH Ján Figeľ sa v relácii vyslovil za účinnejší zákon o preukazovaní pôvodu majetku.

Podpredseda SNS Andrej Danko upozorňoval, aby sa zákon nestal „nástrojom na pomsty medzi priateľmi, susedmi a závistlivcami“. Fico tvrdil, že v prípade účasti jeho strany vo vláde budú razantní k personálnym zlyhaniam. Predseda Smeru-SD sa hlási aj k ďalšiemu fungovaniu špeciálnych inštitúcií – teda Špecializovaného trestného súdu a špeciálnej prokuratúry. V boji proti dlhodobým nekalým javom je podľa Fica potrebná aj politická stabilita.

Predseda kresťanských demokratov Ján Figeľ charakterizoval súčasné obdobie tým, že je veľká nedôvera k štátu a štátnym inštitúciám, „že sú poprepletané s ekonomickými alebo finančnými skupinami a to treba nielen pomenovať, ale aj číriť – odstraňovať.“ Boj s korupciou je podľa neho prepojený s ekonomikou – ak sa darí podnikaniu, rastie aj zdravá ekonomika .

Po voľbách podľa neho treba dosiahnuť zrušenie trestnoprávnej imunity ústavných činiteľov. „Toto obdobie je rozhodujúce pre zdôveryhodnenie parlamentu a celej politickej sféry a treba to dosiahnuť,“ vyhlásil Figeľ. Za dôležité považuje aj dosiahnutie hmotnoprávnej zodpovednosti verejných činiteľov, ktorí podpisujú rozhodnutia o verejných peniazoch, či priamej trestnej zodpovednosti firiem. Spomenul aj etické kódexy prokurátorov, vyšetrovateľov a štátnych zamestnancov. Ohlasovateľov korupcie by mal chrániť zákon.

Pokračovanie opatrení, ako je povinné zverejňovanie rozhodnutí súdov, prokurátorov a zmlúv so štátom si želá predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. „Mali by sme mať odvahu a povedať si stop politickým nomináciám na odborné funkcie,“ vyhlásil. Predstavitelia jeho strany majú plány aj v oblasti centrálneho registra všetkého nehnuteľného majetku, centrálneho verejného obstarávania, podporujú zrušenie trestnoprávnej imunity. „Treba sa viac pustiť do odpolitizovania polície,“ dodal Dzurinda. Chcú, aby policajného prezidenta nevyberal jeden minister, ale celá vláda a volajú aj po nezávislej inšpekcii ministerstva vnútra či vymenovaní zvoleného generálneho prokurátora.

Korupcia nikdy nebude nulová, tvrdí predseda SaS Richard Sulík. Za dôležité však považuje, či rastie alebo stúpa. Podľa neho sa nedá tvrdiť, že by teraz rástla a za minulej vlády klesala. „Bolo to práve naopak,“ vyhlásil Sulík. Podľa jeho slov sa aj v spoločnosti znížila miera ochoty tolerovať korupciu.

Podpredseda opozičnej SNS Danko kritizoval, že v súdnictve sme vyrobili dobrých a zlých sudcov. Podľa neho sa vytvárali špeciálne inštitúcie a špeciálni vyšetrovatelia, ale nezamerali sme sa na to, aby fungoval systém ako celok. „Čo je obrovská chyba za 20 rokov, že sa politika dostala do zložiek, kde nemá čo robiť, dostala sa dokonca do policajných zborov, dostala sa do súdnictva,“ vyhlásil Danko v STV. Podľa neho sa v nasledujúcom období nevyhneme rekodifikácii občianskeho súdneho poriadku a trestných noriem, ako aj systémovej reorganizácii policajného zboru.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár hovorí, že v tejto oblasti treba pokračovať v začatých krokoch.

„Ak niekde funguje napríklad transparentné mesto a preberá to Viedeň, prečo by sme to nemohli použiť na celé Slovensko,“ vyhlásil, pričom myslel na projekt mesta Martin. Je aj za elektronické aukcie pri obstarávaní, podporuje zákon o lobingu a financovaní politických strán. Bugár súhlasí, že tam, kde štát nepotrebuje vplyv, nemusia byť politické nominácie.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM