Linky sa zastavia: Kia a Volkswagen so zimnými odstávkami výroby

Automobilky Kia a Volkswagen spúšťajú vytúžené vianočné odstávky výroby. Niektorí zamestnanci však do práce pôjdu aj cez sviatky.

Ilustračný obrázok k článku Linky sa zastavia: Kia a Volkswagen so zimnými odstávkami výroby
Zdroj: TASR

V spoločnosti Kia Motors Slovakia v Tepličke nad Váhom sa začala v stredu pravidelná vianočná odstávka výroby, ktorá potrvá do 2. januára 2018. Informoval o tom hovorca automobilky Jozef Bačé.

„Počas odstávky urobíme údržbu strojov a zariadení, ktorú nie je možné zabezpečiť počas plnej prevádzky. Uvedené obdobie zároveň automobilka využije na inštaláciu a nastavenie výrobných technológií naviazaných na spustenie sériovej výroby nového modelu. Výrobný závod Kia Motors Slovakia opätovne spustí výrobu 3. januára budúceho roka,“ uviedol Bačé.

Na Slovensku v súčasnosti Kia zamestnáva viac ako 3800 ľudí. Aktuálne patrí medzi troch najväčších výrobcov a exportérov v Slovenskej republike. Od začiatku sériovej výroby opustilo brány závodu už viac ako 2,9 milióna vozidiel a približne 4,4 milióny motorov.

V spoločnosti Volkswagen Slovakia (VW SK) prebehne takmer štvortýždňová zimná odstávka výroby. Automobilka sa bude podľa hovorkyne Lucie Kovarovič Makayovej pripravovať na príchod nových projektov a vykonávať údržbu zariadení.

„Linky v bratislavskom závode sa zastavia v sobotu 23. decembra 2017 a v plnom rozsahu sa zamestnanci vrátia do práce 22. januára 2018,“ priblížila. V martinskom závode sa podľa jej slov výroba spustí 2. januára 2018 a v Nástrojárni v Stupave potrvá odstávka do 8. januára 2018.

Tisícky zamestnancov firmy na Slovensku tak strávia vianočné a novoročné obdobie doma vďaka tejto plánovanej celozávodnej dovolenke. „V nasadení zostáva vyše tisícka zamestnancov VW SK a pracovníci viacerých dodávateľských firiem,“ doplnila Kovarovič Makayová.

Na starosti budú mať technologické a stavebné úpravy, ktoré nie je možné urobiť počas nepretržitej výroby. Časovo náročné prestavby súvisia podľa hovorkyne predovšetkým s prípravou na nábehy nových produktov Volkswagen Touareg a Audi Q8. „Počas plánovanej odstávky výroby sa pravidelne uskutočňuje tiež komplexná údržba a kontrola zariadení,“ dodala. Produkcia automobilov sa v plnom rozsahu rozbehne opäť 22. januára 2018.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame