Webnoviny - Svet

LIPŠIC: Harabinova previerka je problém

WEBNOVINY.SK

Minister vnútra Daniel LipšicFoto: SITA/Ľudovít VaniherBRATISLAVA 4. mája (WEBNOVINY) – Minister vnútra Daniel Lipšic považuje bezpečnostnú previerku predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina za problém. „Jedno z bezpečnostných rizík je dôverný vzťah k predstaviteľom podsvetia, ktorý pán Harabin mal, o tom vie celé Slovensko a to je problém samozrejme,“ povedal Lipšic po dnešnom zasadnutí vlády. Lipšic v roku 2008 ako opozičný poslanec predkladal návrh na odvolanie ministra spravodlivosti Harabina. Okrem iného vtedy poukázal na nevysvetlené vzťahy Harabina s údajným obchodníkom s drogami Bakim Sadikim. „Boli zverejnené konkrétne dôkazy, ktoré nasvedčujú, že Harabin mal nie náhodný, ale pomerne priateľský, žoviálny vzťah so Sadikim,“ zdôraznil pred tromi rokmi Lipšic.

„Minister vnútra Daniel Lipšic by mal prestať verejne klamať. Mal by sa vážne zaoberať kontaktmi predstaviteľov podsvetia, ktorých takto označil policajný prezident Jaroslav Spišiak, pričom si s nimi tykala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. On samotný mal veľmi blízky vzťah k osobe, ktorá bola v priateľskom zväzku s bosom mafie. Ja som takéto priateľstvá nikdy nemal a nemám,“ zareagoval na Lipšicove vyjadrenia Harabin prostredníctvom hovorcu Michala Jurčiho. Lipšicovi Harabin odkázal, aby sa pýtal poslancov na spoločné fotografie z osláv, kde sú spoločne údajní mafiáni a koaličný poslanec, rovnako na žiadosť koaličných partnerov o milosť pre výpalníka.

O Harabinovej previerke dnes Lipšic hovoril v reakcii na avizovaný zámer kandidáta SaS na post riaditeľa Národného bezpečnostného úradu Petra Paludu, že v prípade svojho zvolenia sa chce na niektoré previerky pozrieť. „U tých osôb, u ktorých sú verejne známe pochybnosti o zákonnosti vydaného osvedčenia na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami, tam plánujem v prípade zvolenia splniť si zákonnú povinnosť a preskúmať, či sú naďalej splnené pre vydané osvedčenie,“ uviedol Paluda. Poukázal na zákonnú povinnosť NBÚ, ktorý musí skúmať plnenie podmienok bezpečnostnej previerky počas celého obdobia, na ktoré bola vydaná. Paluda spresnil, že konkrétne ide napríklad o previerky Štefana Harabina, bývalej šéfky väzníc Márie Kreslovej, riaditeľa Slovenskej národnej knižnice Dušana Katuščáka ako aj odchádzajúceho šéfa NBÚ Františka Blanárika.

Otváranie previerok, ktoré boli vystavené v rozpore s platnými pravidlami, je plne v kompetencii šéfa NBÚ, myslí si predseda SaS Richard Sulík. „Mne sa osobne pozdáva to, že tie previerky, ktoré boli vystavené v rozpore so zákonom, že sa nebudeme tváriť, že všetko je v poriadku. Myslím si, že sme prezentovali na toto mimoriadne vhodného kandidáta, ktorý má veľmi dobrú povesť a vysokú mieru cti na to, aby toto urobil poctivo,“ povedal Sulík.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM