Webnoviny - Svet

LIPŠIC:Postup polície proti autodopravcom preveria

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Jozef Jakubčo BRATISLAVA 29. júla (WEBNOVINY) – Postup polície voči autodopravcom, ktorí po spustení mýta začiatkom roka štrajkovali, dá minister vnútra Daniel Lipšic preveriť inšpekciou. Lipšic dnes po stretnutí so zástupcami autodopravcov povedal, že sa tak rozhodol pre vážne informácie, ktoré má k dispozícii. „Polícia musí byť vždy na strane slušných ľudí. Autodopravcovia, ktorí protestovali proti nespravodlivému mýtu, boli slušní ľudia. Polícia ich musí chrániť a nie pod rôznymi zámienkami skôr šikanovať,“ vyhlásil Lipšic.

Podľa občianskej aktivistky Lucie Janovic, ktorá sa dnes s ministrom stretla tiež, nejde len o autodopravcov. Situácia sa týka aj občanov, ktorí sa k štrajku pripojili a vyjadrili tak svoj názor. Odhadla, že ide približne o tisíc prípadov, mnoho ľudí už podľa nej zaplatilo pokuty. Lipšic vyhlásil, že za jeho pôsobenia na ministerstve sa nestane, že by bol ktokoľvek perzekvovaný akoukoľvek zložkou polície za vyjadrenie svojho názoru. „Autodopravcovia boli v práve aj vo forme, ktorú si zvolili, lebo mýto tak, ako bolo nastavené, bolo nespravodlivé,“ zdôraznil minister.

Autodopravcovia začali svoj štrajk pre mýto v januári. Z Bratislavy sa rozšíril do väčšiny krajských miest. V hlavnom meste bola paralyzovaná Rožňavská cesta, kde nespokojných autodopravcov na niekoľko dní zastavila polícia. Štrajk sa zopakoval aj vo februári, polícia však zakročila razantnejšie a vodičov pri blokovaní ciest, či pomalej jazde pokutovala. Podľa autodopravcov, ktorí sa združili v Únii autodopravcov Slovenska (UNAS), však polícia niektorých vodičov bez vysvetlenia odvádzala, či zastrašovala. Autodopravcom sa nakoniec podarilo vybojovať niektoré ústupky od štátu, medziiným sa znížila daň z nafty a zmenšili sa jednotlivé spoplatnené úseky ciest.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM