Webnoviny - Svet

Lipšic zneužíva svoj rezort, tvrdí Danko

WEBNOVINY.SK

Minister vnútra SR Daniel LipšicIlustračné foto SITA/Ivan FleischerBRATISLAVA 27. mája (WEBNOVINY) – SNS tvrdí, že minister vnútra Daniel Lipšic zneužíva svoj rezort a je zrelý na odvolanie. Prvý podpredseda strany Andrej Danko poukazuje na zmluvu, ktorú v týchto dňoch ministerstvo vnútra SR podpísalo. Zmluva podľa Danka umožní, že políciu už pri odpočúvaní nebude kontrolovať nikto. Od januára bude mať polícia v odpočúvacom systéme samostatný vstup aj výstup, úplne oddelené od ostatných spravodajských služieb. „Keďže navyše ide o postup ministra, s ktorým nesúhlasia ani jeho vlastní koaliční partneri, je tento krok o to šokujúcejší. Je predsa absolútne neprijateľné, aby sa informácie sústreďovali v kancelárii ministra vnútra a ten si z nich zostrihával materiály podľa potreby napríklad do trestných konaní,“ uviedol Danko. Ako dodal, „minister Lipšic už svojimi tlačovými besedami dávno jasne ukázal, ako dokáže zneužiť policajné informácie vo svoj osobný prospech, a zrejme v tom chce pokračovať“.

SNS podľa Danka dlhodobo upozorňuje na ambíciu ministra Lipšica centralizovať moc do svojich rúk a tentoraz ide o odposluchové zariadenia. „Od údajnej modernizácie odpočúvacieho systému si minister Lipšic sľubuje, že bude môcť monitorovať už aj Skype či ememesky, ako aj dotykové telefóny. Podľa názoru SNS ide o absolútny zásah do súkromia občanov a naplnenie ambícií pánov Lipšica i policajného prezidenta Spišiaka stať sa neobmedzenými vládcami nad informáciami – a týmto krokom a bez kontroly sa im to môže podariť, nehovoriac o legislatívnom návrhu trestných kódexov, ktoré budú prerokúvané v parlamente v júni a umožnia používanie nahrávok v rôznych trestných konaniach,“ napísal Danko. Podľa neho tu nejde len o to, že „bez verejnej súťaže za chrbtom poslancov si úradník Lipšic dovolil podpísať kontrakt, ktorý nemá obdobu“. Podpredseda SNS si myslí, že ide najmä o to, že pán Lipšic napĺňa týmto spôsobom svoju osobnú ambíciu stať sa predsedom KDH a absolútnym špecialistom na informácie z odposluchov. „Je logické, že v budúcnosti narastie počet záhadných nahrávok, ktoré budú vyhovovať súčasnej koalícii,“ dodal.

Vedenie rezortu vnútra vyjadrenia ponechá bez reakcie. „Nebudeme komentovať výroky predstaviteľov SNS,“ uviedol hovorca rezortu vnútra Gábor Grendel.

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie