Webnoviny - Svet

Lipšic zvažuje obmedzenie samosprávy v Žehre

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Rastislav Ovšonka ŽEHRA 20. októbra (WEBNOVINY) – Ministerstvo vnútra preverí fungovanie miestnej samosprávy v obci Žehra. „Sú tu mnohé podozrenia z veľmi netransparentného nakladania s finančnými prostriedkami. Títo ľudia platia dane a mnohé veci z vlastných peňazí financujú. Financujú zadarmo odber vody, financujú zrejme fiktívne aktivačné práce, financujú obrovské odmeny poslancov samosprávy a starostovi,“ uviedol po návšteve rómskej osady v Žehre a stretnutí s členmi združenia Nová Žehra minister vnútra Daniel Lipšic. Podľa ministra je neprijateľné, aby ľudia, ktorí platia dane, financovali aktivity, na ktoré nemajú žiadny vplyv. Minister uvažuje o novelizácii zákona o obecnom zriadení, aby v prípade dlhodobého zneužívania samosprávnych oprávnení, mohli byť tieto obmedzené a mohlo by prísť k zlúčeniu, prípadne rozdeleniu obce. Súčasný stav v obci Žehra je podľa ministra neudržateľný a k podobnej situácii môže dôjsť aj v ďalších obciach na Slovensku.

Novelu zákona o obecnom zriadení chce minister pripraviť na budúci rok. Blížiace sa komunálne voľby budú ešte podľa súčasného zákona. Počas volieb by mal byť v obci zvýšený počet policajných hliadok, aby nedošlo k manipulácii volieb. Podľa ministra je nemysliteľné, aby v situácii, keď obec na aktivačných prácach zamestnávala 240 ľudí „a videl som aké je prostredie v osade, tak sa mi zdá, že niečo nie je v poriadku a sú tu vážne podozrenia, že samospráva svoje oprávnenia evidentne zneužíva,“ povedal minister Lipšic.

„Prísľuby sú veľmi lákavé a uvidíme, čo prinesie budúcnosť,“ uviedol Miloš Pacovský z občianskeho združenia Nová Žehra. Podľa neho obmedzenie samosprávnych oprávnení v súčasnej situácii by bolo určitým riešením, keďže momentálne nie je možné rozdelenie obce. Združenie bude však aj naďalej presadzovať odčlenenie od rómskej osady. Obec Žehra s 2 035 obyvateľmi sa skladá z centrálnej časti Žehra s približne 300 obyvateľmi, časti Hodkovce s približne 200 obyvateľmi a rómskej osady Dreveník s 1 530 obyvateľmi. Nerómska časť obyvateľov obce sa chce domáhať svojich práv aj na Medzinárodnom súde pre ľudské práva v Štrasburgu. Obyvatelia centrálnej obce Žehra a osady Hodkovce sa na súde chcú domáhať práva na samosprávu. Pacovský tvrdí, že všetky obecné peniaze idú len do osady Dreveník. Súčasné zastupiteľstvo podľa neho po doplňujúcich komunálnych voľbách v roku 2008 uhradilo dlhy za nájomné byty v rómskej osade, znížilo všetky poplatky za bývanie, na čo doplácajú ostatní obyvatelia v obci. V obecnom zastupiteľstve sedí sedem poslancov, z toho šiesti sú z rómskej osady. Starosta obce Ivan Mižigár je tiež z osady Dreveník.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM