Webnoviny - Svet

Lipšicovo hnutie je najpopulárnejšie hneď po Smere

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 4. augusta (WEBNOVINY) – Ak by sa parlamentné voľby konali v auguste, hnutie okolo Daniela Lipšica by v nich skončilo na druhom mieste s podporou 10,53 percenta.

Také sú závery prieskumu agentúry ABAKIS, ktorý uskutočnila na kvótnej vzorke 1048 respondentov od 17. do 27. augusta, teda ešte predtým, než bývalý člen KDH oficiálne oznámil vznik strany Nová väčšina.

Respondentov na hnutie upozorňovala aj otázka: „Ak by sa konali parlamentné voľby tento víkend a zúčastnilo by sa ich aj nové politické hnutie D. Lipšica, ktorú politickú stranu resp. hnutie zo zoznamu by ste volili?“

Lipšicovu stranu predbehol v prieskume len Smer-SD s 42,94 percentami. Tretiu priečku obsadilo OĽaNO s 9,83 percentami, štvrté miesto patrí KDH s 6,93 percentami a piate strane SaS s 6,79 percentami.

Do parlamentu by sa dostali aj SNS (5,40 percenta) a SDKÚ-DS (5,26 percenta).

Neštandardný prieskum

Konateľ Agentúry ABAKIS Peter Šrůtek zaradil Lipšicovo hnutie do prieskumu preto, že tak už skôr urobili aj iné prieskumné agentúry.

„Nie, nevznikol na objednávku, je to naša interná záležitosť. Robili sme prieskumy aj pred voľbami v roku 2006, chceme na to nadviazať a takýmto spôsobom sa prezentovať,“ povedal agentúre SITA Šrůtek.

Že by za prieskum zaplatilo nové hnutie poprel aj asistent poslanca Daniela Lipšica Gábor Grendel. „Úplne to vylučujem,“ reagoval Grendel.

Takýto prieskum nepovažuje za štandardný Ján Baránek z Polis Slovakia. „Naša agentúra uvádza politické strany vo výsledkoch až keď má daná strana ohlásený vznik od zakladateľa, nikdy nie dopredu,“ povedal agentúre SITA Baránek. V prieskumovej otázke na konkrétnu politickú stranu neupozorňujú. „Bola by to sugestívna otázka,“ poznamenal Baránek.

Pre MVK je podstatné, že vznikajúca strana má voličský potenciál. Jej šéf Pavel Havlík preto nepovažuje za nutné čakať s jej zaradením do prieskumu až do momentu zaregistrovania. Za neštandardnú však považuje formuláciu otázky pre respondenta, ktorá upozorňuje na Lipšicovo hnutie.

„Takto naformulované sa mi to zdá príliš zavádzajúce. Nie je štandardné upozorňovať, že vzniká nová strana a či by ste ju volili, potom nemá význam pýtať sa na ostatné strany,“ konštatoval Havlík. Pri nových subjektoch robí MVK len jedinú výnimku – ak názov strany nenesie meno lídra, uvedú ho v zátvorke. Toto je však prax iba pri prvom prieskume, v ktorom nová strana figuruje. Pri čísle 10,53 percenta, ktoré prieskum ABAKISU pripisuje Lipšicovi, Havlík odmieta hovoriť o voličských preferenciách. „Je to len odmeranie veľkosti okruhu ľudí, ktorí o tom môžu uvažovať,“ hovorí Havlík.

Agentúry čakali na registráciu strany

S týmto tvrdením súhlasí aj Martin Slosiarik z Agentúry Focus. Na Lipšicovu stranu sa Focus pýtal respondentov už pred pár mesiacmi.

„Ale nebola to bežná otázka o preferenciách, bola to len naša profesionálna zvedavosť. Výsledky sme nepublikovali, pretože sme chceli počkať, či vôbec Daniel Lipšic ohlási vznik takéhoto subjektu,“ uviedol Slosiarik. Podľa doterajšej praxe agentúra čakala na zaradenie do prieskumu až na oficiálnu registráciu strany.

„Ale nie je to jediná možnosť, legitímne je aj zaradenie strany skôr,“ hovorí Slosiarik.

Podľa jeho slov Focus uvažuje, že Lipšicovo hnutie zaradí do najbližšieho prieskumu. Rovnako ako je prax v MVK, aj tu pri prvom prieskume, v rámci ktorého spomenú Novú väčšinu, uvedú Lipšicovo meno.

„Treba však priznať, že takáto formulácia danú stranu zvýhodňuje vo výsledkoch, preto si výsledky netreba zamieňať s tradičnými preferenciami,“ dodal Slosiarik.

  Politická strana, hnutie Preferen­cie1.Smer-Sociálna demokracia 42,942­.Nová väčšina 10,533­.Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti9,834­.Kresťanskode­mokratické hnutie6,935.Sloboda a Solidarita6,796­.Slovenská národná strana5,407.Slo­venská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana5,26

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM