Webnoviny - Svet

Lipšicovo zriadenie detenčného ústavu je vraj diletantizmus

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 8. októbra (WEBNOVINY) – Za diletantizmus možno považovať postup bývalého ministra spravodlivosti Daniela Lipšica, ktorý len jeden deň pred „útekom“ z ministerstva podpísal zmluvu o strážení psychiatrickej liečebne v Sučanoch, ktorá mala slúžiť ako detenčný ústav. Uvádza sa to v stanovisku ministerstva spravodlivosti, ktoré dnes ako reakciu na Lipšicove vyjadrenia poskytol agentúre SITA Michal Jurči. ďalej sa v ňom píše, že Lipšicove dnešné vyjadrenia na adresu detenčného zariadenia sú ako výkrik podpaľača, ktorý podpáli dom a potom z ulice kričí na hasičov, že pomaly hasia jeho požiar.

Jurči pripomenul, že Lipšic podpísal 7. februára 2006 dohodu s exministrom zdravotníctva Rudolfom Zajacom, keď už vedel, že na poste šéfa justície končí. O deň nato podal demisiu. „To je útek pred zodpovednosťou a dnes má odvahu sa pozrieť občanom do očí. V tom čase pritom nebolo vôbec nič pripravené, ostal po ňom na ministerstve iba zdrap papiera. Rezort zdravotníctva v tom čase pritom ponúkol na prestavbu totálnu ruinu. Takže jedinou pravdou je, že bola určená presná lokalita, no podľa predstáv Lipšica mal detenčný ústav vyrásť v úplne zdevastovanej a schátranej budove, ktorej rekonštrukcia by si vyžiadala stovky miliónov korún,“ uvádza sa v stanovisku ministerstva.

Rezort spravodlivosti zároveň zdôrazňuje, že bývalý minister Lipšic pojem detencia zaviedol do nových trestných kódexov, ktoré parlament schválil ešte na jar 2005. Ich účinnosť bola naplánovaná na 1. január 2006, kedy mal dávno detenčný ústav stáť. „Lipšic dnešným vystúpením iba potvrdil, že mu vôbec nejde o vecné riešenie problémov a zavádzaním občanov sa len snaží zviditeľňovať svoju osobu,“ uvádza sa v

Za diletantizmus vlády považuje Lipšic zastavenie prác na detenčnom ústave pre nebezpečných duševne chorých páchateľov. V roku 2006 bolo pritom podľa neho všetko pripravené na vybudovanie zariadenia, vytypované miesto, aj vyčlenené peniaze.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM