Webnoviny - Svet

Lisabonská zmluva nerieši konštrukčné chyby EÚ, uviedla Straková

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 6. novembra (WEBNOVINY) – Lisabonská zmluva nerieši konštrukčné chyby, ktoré Európska únia má, ale vytvára demokratizačné a zefektívňujúce štruktúry. „V mnohých veciach a mnohých otázkach je nutná politická vôľa a tú žiadna zmluva nemôže garantovať,“ vyhlásila na dnešnej tlačovej besede podpredsedníčka ĽS-HZDS Barbora Straková. Napriek tomu sa o Lisabonskej zmluve vyjadrovala ako o „významnom kompromise“ a „potrebnom jednotnom nástroji so silným politickým významom“. Oblasti zahraničnej politiky sa bude venovať aj nadchádzajúca programová konferencia ĽS-HZDS.

„V Lisabonskej zmluve ide o zmeny v oblasti inštitúcií a vzťahov medzi nimi, má aj silný politický odkaz smerom k občanom,“ uviedla Straková. Zmluva zavádza jednotnú právnu subjektivitu únie, bude teda môcť uzatvárať medzinárodné dohody a vstupovať do medzinárodných organizácií ako jeden veľký jednotný celok. Európsku úniu podľa Strakovej v budúcnosti ovplyvnia najmä zvýšené právomoci Európskeho parlamentu, pretože v mnohých prípadoch bude mať rovnoprávne postavenie s Radou Európy. „Posilnia sa aj úlohy národných parlamentov, pretože ak deväť národných parlamentov bude presvedčených, že nejakú normu je možné prijať na miestnej, regionálnej či vnútroštátnej úrovni, tak sa norma ani nedostane na pôdu EP,“ povedala Straková. Zmenou je aj možnosť vystúpenia z EÚ a Charta základných práv a slobôd ako samostatný dokument.

Zmluva zavádza aj inštitúciu podpredsedu Európskej komisie, ktorý bude akýmsi ministrom zahraničných vecí únie a bude zastupovať spoločenstvo ako celok. Na tlačovej besede sa Straková dotkla aj problematiky slovenského zástupcu v komisii. Vo funkcií by mohol zotrvať súčasný eurokomisár Maroš Šefčovič. S jeho menom ĽS-HZDS problém nemá a nepodporuje Milana Urbániho, o ktorom sa špekulovalo. „Na straníckej úrovni sa v poslednej dobe o tomto nediskutovalo, čiže stále platí podpora koaličného predstaviteľa, čiže pána Šefčoviča a pán Urbáni určite nie je v návrhoch,“ tvrdí Straková.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM