Webnoviny - Svet

Lisabonská zmluva posilní národné parlamenty, tvrdí Maňka

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 4. októbra (WEBNOVINY) – Lisabonská zmluva podľa podpredsedu Smeru-SD Vladimíra Maňku posilní úlohu národných parlamentov členských krajín EÚ. „Keď povedia nie, bude sa tým únia musieť zaoberať,“ povedal dnes v súvislosti s írskym "áno“ Lisabonskej zmluve Maňka pre agentúru SITA. Podľa neho referendum je síce najdemokratickejšia forma názoru ľudí, ale ak ľudia rozhodujú o komplikovanej agende, môže poškodiť. "Niečo podobné sa udialo v Írsku, keď všetky rozhodujúce politické sily súhlasili so zmluvou, ale podcenili útok jej odporcov, ktorý prišiel krátko pred prvým referendom,“ upozornil.

V prípade schválenia Lisabonskej zmluvy vo všetkých štátoch, bude únia podľa Maňku efektívnejšia. "Urýchli sa rozhodovací proces. Predstavte si, že by vždy muselo obecné zastupiteľstvo rozhodovať jednomyseľne, nedošlo by k schváleniu mnohých projektov. Zostanú však oblasti, kde jednomyseľnosť bude zachovaná. Pôjde napríklad o zahraničnú politiku, kultúru, daňovú oblasť,“ upozornil Maňka.

Lisabonská zmluva tiež podľa Maňku posilňuje postavenie Európskeho parlamentu, ktorý zohrá väčšiu úlohu pri využívaní a kontrole čerpania eurofondov. Bude tiež dôležitým partnerom premiérov. "Bez Lisabonskej zmluvy by nemohlo dôjsť viac k rozširovaniu únie. To znamená, že do EÚ nemôže byť prijaté ani Chorvátsko, ktorého integráciu Slovensko podporuje,“ zdôraznil Maňka, podľa ktorého únia sa po prijatí zmluvy stane dôležitým svetovým hráčom. Podpredseda Smeru-SD zároveň očakáva vyššiu profesionalitu vedenia únie tým, že sa bude voliť predseda Rady na 2,5 roka a zruší sa tým rotujúce predsedníctvo.

Maňka si myslí, že český prezident Václav Klaus by mal umožniť, aby väčšinový názor bol rozhodujúci, aj keď jemu osobne sa Lisabonská zmluva nepáči. "Verím, že Klaus podpíše rozhodnutie, ktoré posunie dopredu celú Európu,“ dodal.

Za Lisabonskú zmluvu hlasovali v piatkovom referende viac ako dve tretiny zúčastnených voličov. Vyplýva to z konečných oficiálnych výsledkov. Za bolo 67,1 a proti 32,9 percenta. Oproti referendu z roku 2008 tak počet podporovateľov zreformovanej európskej ústavy narástol až o 20 percent. Vtedy za ňu hlasovalo len 46,6 percenta Írov. Účasť v tohtoročnom referende dosiahla 58 percent.

Zmluva môže platiť až po schválení všetkými členskými štátmi. V Česku je však opäť na Ústavnom súde, v Poľsku čaká na podpis prezidenta. Lisabonskú zmluvu podpísali európski lídri 13. decembra 2007. Nahradila európsku ústavu, ktorá neprešla referendami vo Francúzsku a Holandsku. Zmluva mala podľa pôvodného plánu platiť od apríla tohto roku.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM