Lotyši zatiaľ najpríjemnejším prekvapením

BERN 1. mája (WEBNOVINY) – Hokejisti Lotyšska sú zatiaľ najpríjemnejším prekvapením svetového šampionátu vo Švajčiarsku. Po štvrtkovom víťazstve po samostatných nájazdoch nad domácim tímom urobili Lotyši vážny krok k postupu do štvrťfinále. Na šampionáte zatiaľ tím Olegsa Znaroksa prehral iba s Američanmi, bodoval však so Švédmi, Rakúšanmi a naposledy aj domácimi Švajčiarmi. Vo štvrtok v Berne sa to skončilo po samostatných nájazdoch 2:1 pre hokejistov z Pobaltia. Rovnako ako v súboji so Švédskom si víťazný gól v rozstrele pripísal Alexanders Niživijs.

„Stredajší súboj s Rakúskom bol veľmi náročný, nemali sme dostatok času na oddych a regeneráciu. Musím však svojich hráčov pochváliť, podali heroický výkon,“ povedal po zápase so Švajčiarmi podľa internetovej stránky šampionátu tréner Znaroks. Švajčiari boli v zápase veľmi aktívni, nervozita v koncovke im však zväzovala ruky. Lotyši hrali skvele v defenzíve a navyše ich mnohokrát podržal brankár Masalskis. „Náš brankár bol mužom zápasu, bol excelentný. S ním sa nemusíme obávať, že dostaneme veľa gólov,“ povedal pre iihf.com lotyšský kapitán Karlis Skrastinš. Pre ilustráciu, po prvej tretine bol pomer striel 15:5 pre Švajčiarsko a výsledok 1:0 pre Lotyšsko. Obraz hry sa nezmenil ani v ďalšom priebehu, aj keď Lotyši už aj vďaka presilovým hrám strieľali častejšie. Švajčiari v závere tlačili, tréner Ralph Krueger stavil na skúsenosť a prvý útok bol na ľade každú chvíľu. Kapitán Švajčiarska Mark Streit odohral v zápase 34 a pol minúty. Kruegerovi napokon vyšiel ťah s odvolaním brankára Gerbera pri presilovke v závere a po prihrávke Romana Wicka vyrovnal Andres Ambühl. Lotyši však zásluhou Masalskisa vybojovali napokon extra bod v samostatných nájazdoch. „Som presvedčený, že sme mali vyhrať. Tento tím je neskutočný, môžeme tu zdolať každého súpera. Nikdy som nevidel podobne súdržný tím ako práve tento,“ poznamenal Skrastinš.