LOV na nepoctivých podnikateľov! Finančná správa si posvieti na stánky na vianočných trhoch
Finančná správa rozbieha veľké kontroly na vianočných trhoch a ľuďom odkazuje: "Nedajte sa oklamať!"
Finančná správa rozbieha akciu s názvom „Vianočné trhy“. Zameriava sa pri nej na evidenciu tržieb a používanie pokladníc. „Primárnym cieľom finančnej správy nie je podnikateľov pokutovať, ale dbať na dodržiavanie zákona. FS pre tento účel začala distribuovať informačný leták,“ informuje Finančná správa.
V rámci aktuálnej akcie sa kontrolóri budú vo zvýšenej miere nachádzať na námestiach, parkoviskách pred nákupnými centrami, pri predajniach stromčekov či iného vianočného sortimentu a podobne.
Akcia nadväzuje na niekoľko predchádzajúcich. Napríklad počas akcie Horúce leto 3 zistili, že viac ako 41 % kontrolovaných subjektov porušilo zákon, pričom kontrolóri uložili pokuty vo výške 270 350 eur.
Môžu mu dočasne zakázať predaj
Budú vykonávať aj opakované kontroly podnikateľov, u ktorých už bolo zistené neevidovanie tržby. Pri zistení opakovaného porušenia hrozí podnikateľovi vyššia pokuta a súčasne zákaz predaja až na 72 hodín, „čo môže v krátkom predvianočnom období predstavovať významný výpadok očakávaných príjmov podnikateľa.“
Poctivých podnikateľov zaťažovať nechcú
„Kontrolóri budú vo významnej miere využívať monitorovanie predajných miest a ku kontrole budú pristupovať v prípadoch, keď identifikujú porušenia „z diaľky“, s cieľom nezaťažovať poctivých podnikateľov. Novinkou je viditeľná prítomnosť služobných áut označených Finančná správa. Aj toto je spôsob ako preventívne pôsobiť na podnikateľov, aby si plnili svoje povinnosti,“ vysvetľuje Finančná správa.
Nedajte sa oklamať!
Návštevníkov vianočných trhov upozorňujú, aby sa nedali oklamať a za svoje nákupy si pýtali pokladničný doklad. „Nevydaním dokladu si totiž niektorí podnikatelia krátia tržby a tým si znižujú svoju daňovú povinnosť. Neevidovaním tržieb podnikatelia klamú svojich zákazníkov. Kupujúci totiž platí za nákup tovaru alebo služby cenu vrátane DPH a úlohou podnikateľa je túto vybranú daň od občana odviesť do štátneho rozpočtu,“ dodala Finančná správa s tým, že ak sa stretnete s vydávaním neúplných alebo falošných pokladničných dokladov, ohlásiť to môžete priamo cez aplikáciu e-peňaženka alebo emailom na pokladnica@financnasprava.sk.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Foto: ilustračné