Webnoviny - Svet

LOZ očakáva, že výpoveď dá polovica lekárov UNLP

WEBNOVINY.SK

KOŠICE 22. septembra (WEBNOVINY) – Lekárske odborové združenie (LOZ) očakáva, že v košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP), ktorá je druhou najväčšou na Slovensku, podá výpovede približne polovica zo 600 lekárov.

V rozhovore pre agentúru SITA to vo štvrtok uviedol predseda LOZ na pôde univerzitnej nemocnice Marián Huňar.

Ako Huňar ďalej uviedol, výpovede budú zbierať ešte v piatok 23. septembra a v sobotu ich zástupcovia odborov odnesú do centrály LOZ v Bratislave. „V nemocnici pracuje približne 600 lekárov a dúfame, že výpovede dá aspoň polovica. Na niektorých klinikách sa zapojili všetci lekári aj s podporou prednostov a primárov, inde len niektorí. Chcem povzbudiť váhajúcich kolegov, aby sa pridali a spolu s nami zabojovali za zmeny. Väčšia lekárov chápe, že je to jediná a možno na dlhý čas posledná legálna možnosť,“ povedal Huňar. Dodal, že akcia nie je zameraná proti súčasnému vedeniu košickej univerzitnej nemocnice. Odporúčame:

Odborári podľa Uhliarika nehrajú čistú hru V Roosveltovej nemocnici dala polovica lekárov výpovede Quo vadis slovenské zdravotníctvo? Odborári už zozbierali takmer 1 500 výpovedí lekárov

„Na budúci týždeň po vyhodnotení ich dostane právnická kancelária, ktorá ich doručí do jednotlivých nemocníc,“ povedal Huňar.

Zvýšenie platov lekárom a zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, dodržiavanie Zákonníka práce a normatívov personálneho a materiálneho vybavenia nemocníc, ako aj dofinancovanie nemocníc a zvýšenie platieb za poistencov štátu, aj zreálnenie platieb za výkony lekárov zo strany zdravotníckych poisťovní sú hlavnými požiadavkami LOZ.

Podľa informácií Huňara sa v košickej univerzitnej nemocnici priemerný plat začínajúceho lekára pohybuje na úrovni 600 až 700 eur v čistom aj s nadčasmi, u lekára s dvoma atestáciami sa pohybuje okolo 1 200 až 1400 eur v čistom aj s nadčasmi.

Huňar ďalej informoval, že rokoval s predsedníčkou Základnej organizácie Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb pri Univerzitnej nemocnici L. Pasteura na Triede SNP Agnesou Stojničovou, ktorá nám vyslovila podporu.

S Alžbetou Sidorovou nerokoval zástupca LOZ

Predsedníčka druhej Základnej organizácie Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb pri Univerzitnej nemocnici L. Pasteura na Rastislavovej ulici Alžbeta Sidorová uviedla, že s ňou žiaden zástupca LOZ nerokoval. „Je to ich sólo iniciatíva. Ťažko povedať, či ich prvoradou snahou je len dosiahnuť zvýšenie platov lekárov, alebo aj zabránenie transformácii nemocníc na akciovky. Jednej skupine sa polepší a čo ostatní zdravotnícki pracovníci to zrejme lekárov už nezaujíma,“ povedala Sidorová. O fungovaní základnej organizácie LOZ na pôde univerzitnej nemocnice riaditeľka Iveta Marinová oficiálne nevie. Na otázku, prečo sa miestna organizácia LOZ nekontaktovala s novým vedením Huňar povedal: „nás na rokovanie nepozvali“. Dodal, že v minulosti boli rokovania medzi LOZ a vtedajším vedením nemocnice a avšak neviedli k ničomu.

„Momentálne máme len okolo 60 členov, no vieme osloviť väčšinu lekárov,“ povedal Huňar. Základná organizácia Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb pri Univerzitnej nemocnici L. Pasteura na Rastislavovej ulici eviduje okolo 800 členov a približne rovnaký počet má aj druhá organizácia na Triede SNP.

Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice má podľa internetovej stránky 1 356 lôžok a okolo 3 730 zamestnancov. Tvoria ju dve prevádzky – na Rastislavovej 43 a Triede SNP 1. Je druhou najväčšou slovenskou nemocnicou a poskytuje vysokokvalitnú zdravotnú starostlivosť nielen pre pacientov z Košického kraja, ale v špecifických odboroch pre celý región východného a časti stredného Slovenska.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM