Webnoviny - Svet

ĽS-HZDS sa chystá do ulíc, podporia zdravotníkov

WEBNOVINY.SK

Zľava: Hovorkyňa ĽS-HZDS Soňa Jantoľáková a predseda strany Vladimír Mečiar na tlačovej besede po Republikovom predstavenstve ĽS-HZDS v Prešove. Prešov, 19. marec 2011. Foto: SITA/Viktor ZamborskýBRATISLAVA 19. marca (WEBNOVINY) – Členovia Ľudovej strany – HZDS podporia v stredu 23. marca červeno-biely deň zdravotníkov osobnou účasťou na protestných zhromaždeniach po celom Slovensku a pridajú sa tiež k petícii Chceme zdravotníctvo pre občana.

Mečiarovci sú nespokojní s vedením rezortu zdravotníctva a s celým systémom v zdravotníctve. Vyhlásil to dnes predseda strany Vladimír Mečiar na tlačovej besede po zasadnutí Republikového predstavenstva ĽS-HZDS v Prešove.

Mečiar uviedol, že predstavenstvo sa venovalo hlavne dvom oblastiam – sociálnemu vývoju na Slovensku a politickým otázkam. „Neexistuje žiadny program sociálneho vyrovnávania rozdielov v regiónoch, v príjmoch aj v pracovných príležitostiach,“ uviedol šéf HZDS. Mečiarovcov znepokojuje snaha o zavedenie plateného vysokoškolského štúdia. K otázke privatizácie sa hnutie postavilo odmietavo, pričom vládu nazvalo obhrýzačom kostí. „Štátnu kosť hlodajú, kým neostane celkom holá, a považujú to za základnú zásadu vo svojej činnosti, “ povedal Mečiar.

Republikové predstavenstvo ĽS-HZDS sa v oblasti politických tém venovalo aj sčítaniu ľudu. Podľa Mečiara, vláda porušuje Ústavu SR, keď vyčlenila peniaze na kampaň, ktorá má aktivizovať občanov k prihláseniu sa k národnostným menšinám. Za problematické to vidí hlavne vo vzťahu k Maďarom a Rómom. Tvrdí, že kampaň kriví demografiu SR a peniaze, ktoré na základe týchto výsledkov prídu pre menšiny, neodzrkadlia realitu.

Na dnešnom rokovaní prijali Mečiarovci stanovisko k Líbyi, v ktorom sa hovorí, že hnutie rešpektuje rozhodnutie Bezpečnostnej rady OSN, ale odmieta účasť Slovenska na vojenských aktivitách. Japonskému národu po zemetrasení vyjadruje HZSD solidaritu. Ale tragické udalosti v Japonsku by podľa hnutia nemali smerovať k nekritickému odmietaniu jadrových elektrárni, pokiaľ za ne nemáme na našom území alternatívu.

Predstavenstvo sa zaoberalo aj prípravou okresných a krajských snemov. Mečiar sa dotkol aj členskej základne, kde si po ôsmich rokoch urobili vlastný audit. Podľa jeho vyjadrenia strana má asi 20 tisíc členov. Za sledované obdobie prišla o zhruba 9 tis. členov, čo podľa neho nesúvisí s volebným výsledkom, ale ide o prirodzený úbytok úmrtím. Jednotlivé kraje majú zhruba rovnakú členskú základňu – okolo 3 000 členov. Z regiónov sa im najlepšie darí v okrese Bardejov. Hnutie pripravuje celorepublikové oslavy 20. výročia založenia strany, termín určili na 21. mája v Banskej Bystrici.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM