Webnoviny - Svet

Ľubovniansky skanzen už aj pre nevidiacich a slabozrakých

WEBNOVINY.SK

Ľubovniansky skanzenFoto: SITA/Rastislav OvšonkaPOPRAD 17. mája (WEBNOVINY) – Ľubovnianske múzeum v Starej Ľubovni spúšťa na Medzinárodný deň múzeí a galérií jedinečný projekt medzi múzeami ľudovej architektúry na Slovensku. Projektom s názvom "Dotykom za poznaním“ chce múzeum odstrániť bariéru ľubovnianskeho skanzenu pre nevidiacich a slabozrakých. Tento projekt pripravilo Ľubovnianske múzeum v spolupráci so študentom Katedry muzeológie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Tomášom Demiánom v rámci jeho diplomovej práce. Projekt oficiálne sprístupnenia v stredu za účasti žiakov Spojenej školy internátnej pre nevidiacich a slabozrakých z Levoče, ktorí zároveň celý projekt otestujú v teréne.

Ľubovnianske múzeum tak ponúkne v jednej zo svojich expozícii možnosť ohmatať si exponáty. „Podľa našich informácií takáto možnosť existuje len v jednej archeologickej expozícii v Bratislave,“ uviedla pre SITA riaditeľka Ľubovnianskeho múzea Monika Pavelčíková. Nevividacich návštevníkov už pri vstupe do skanzenu pod hradom privíta informačná tabuľa v Braillovom písme. Namiesto vodiacich líšt na zemi, budú nevidiacim slúžiť drevené zábradlia, ktoré ich nasmerujú k jednotlivým objektom. Hneď prvým z nich bude kostolík, kde si budú môcť nevidiaci ohmatať aj zvon. Braillovým písmom bude podrobnejšie opísaných aj päť dreveníc. Pri každej z nich bude aj drevená maketa na ohmatanie. V jednej drevenici si budú môcť nevidiaci rukami „pozrieť“ aj predmety dennej potreby.

Monika Pavelčíková verí, že takýmto spôsobom sa im podarí zatraktívniť jednu zo svojich expozícií aj pre nevidiacich návštevníkov. „Odstraňovanie bariér sa v súčasnosti stáva štandardom,“ uviedla Pavelčíková. Debarierizácia skanzenu nebola podľa riaditeľky veľkou investíciou aj vzhľadom k tomu, že išlo o iniciatívu študenta, ktorý projekt vypracoval v rámci diplomovej práce. Sprístupnenie samotného hradu Ľubovňa pre nevidiacich , ktorý je najväčšou atrakciou múzea, by bola podľa nej problematická.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM