Webnoviny - Svet

Lucia Žitňanská predbehla Dzurindu, zaútočí na jeho miesto

WEBNOVINY.SK

Zľava: Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda a podpredsedníčka strany Lucia Žitňanská počas TB SDKÚ-DS k výsledkom parlamentných volieb 2012.Foto: SITA/Marián PeigerBRATISLAVA 11. marca (WEBNOVINY) – Podpredsedníčka SDKÚ-DS Lucia Žitňanská sa bude uchádzať o funkciu predsedníčky strany.

Kongres podľa stanov musí mať SDKÚ-DS do šiestich mesiacov od parlamentných volieb.

„Cítim veľkú osobnú podporu z výsledkov volieb. Tak ako som povedala pred voľbami, naložím s nimi, ako som sľúbila. Keď uspejem, urobím všetko pre to, aby SDKÚ na politickej scéne znovu dostala miesto, ktorej jej patriť má, teda lídra zmien, ktoré Slovensko vždy posúvali dopredu,“ vyhlásila dnes Žitňanská na tlačovej besede.

Podľa nej moderná občianska pravica má zmysel a má zmysel o ňu bojovať.

Žitňanská ešte pred parlamentnými voľbami oznámila, že sa bude uchádzať o funkciu šéfky strany, ak získa vo voľbách dostatočnú podporu. V sobotu získala podstatne viac preferenčných hlasov ako predseda strany Mikuláš Dzurinda. Ten jej rozhodnutie privítal.

„Oceňujem rozhodnutie Lucie Žitňanskej, že zotrváva na svojom stanovisku spred volieb. Vtedy som jej rozhodnutie privítal. Svoje potešenie z toho chcem dnes zdupľovať. Mám z toho radosť,“ povedal. Svoje rozhodnutie o politickej budúcnosti chce najskôr prebrať na straníckom prezídiu v pondelok.

Obrazom: Krutý výsledok pre SDKÚ-DS

Za výsledok SDKÚ-DS prebral zodpovednosť aj podpredseda strany Ivan Mikloš. Na otázku, či sa nevzdá poslaneckého mandátu povedal: „Všetko má svoj čas a všetko sa dozviete“. Ivan Mikloš neuvažuje o kandidatúre na predsedu strany. „Aj ja vnímam výsledok volieb ako osobnú porážku a vnímam osobný diel,“ povedal.

Bratovražedný boj

Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda počas tlačovej besedy SDKÚ-DS k výsledkom parlamentných volieb 2012.Foto: SITAPod výsledky stredo-pravých strán v parlamentných voľbách sa podľa podpredsedníčky SDKÚ-DS Lucie Žitňanskej podpísala aj bratovražedná vojna, ktorú pred voľbami rozpútali.

Ako povedala dnes na tlačovej besede, stredo-pravé strany nedokázali voličov presvedčiť, že sú schopné zostaviť alternatívu bez hádok.

„Stredo-pravé strany musia k sebe hľadať cestu,“ konštatovala. Podľa nej pre budúcnosť Slovenska je dôležité, aby štandardné stredo-pravé strany našli k sebe cestu a dokázali kooperovať. K výsledku volieb musí podľa nej zaujať priame stanovisko aj SDKÚ-DS.

„SDKÚ-DS výrazne prispelo v predchádzajúcich rokoch k výraznej zmene Slovenska. Voliči nám odkázali, že aj SDKÚ-DS potrebuje zmenu, ktorá bude protiváhou populizmu, že bude stranou, ktorej môžu ľudia dôverovať a ktorú pravicový volič nebude voliť proti niekomu, ale za konkrétny program,“ vyhlásila.

Krutý výsledok

Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda vyjadril úctu ku všetkým, ktorí nezostali doma a rozhodli sa niesť zodpovednosť za vývoj Slovenska. „Velikánska vďaka patrí voličom SDKÚ-DS. Výsledok je pre nás krutý,“ povedal však s tým, že ešte nikdy nemal z predvolebnej kampane taký dobrý pocit.

„Vnímame výsledok volieb ako výraznú porážku stredo-pravých strán a výraznú porážku SDKÚ-DS, za ktorú preberám celú zodpovednosť,“ vyhlásil. SDKÚ-DS podľa neho bude výraznou stranou v NR SR. „Verím, že sa dokážeme opäť naštartovať a prinavracať dôveru voličov, ktorých sme stratili,“ povedal.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM