Webnoviny - Svet

Ľudia z tepla kolabujú, teploty prekonávali rekordy

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto: SITA/APBRATISLAVA 1. júla (WEBNOVINY) – Počas soboty bolo na území Slovenska celkom 115 výjazdov záchraniek pre kolapsové stavy zapríčinené teplom.

Agentúru SITA o tom informoval hovorca operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby (ZSS) Boris Chmel. Ako uviedol, 67 ľudí bolo aj prevezených do nemocnice. Najviac prípadov bolo v Bratislavskom kraji, najmenej zas v Trnavskom a Nitrianskom.

Žien skolabovalo 58, mužov bolo menej, 50. Zachraňovali sa aj deti, tých potrebovalo pomoc sedem. Okrem toho zasahovali záchranári aj pri štrnástich prípadoch dehydratácie.

Horúčavy prepisovali rekordy

Dnes padali na území Slovenska teplotné rekordy.

Podľa teplôt nameraných Slovenským hydrometeorolo­gickým ústavom (SHMÚ), najteplejšie bolo dnes v Lučenci, kde sa teplota vyšplhala až na 37,8 °C.

Prekonal sa tak rekord z roku 2003, kedy teplota vzduchu dosiahla 34,5 °C. S extrémne vysokou teplotou sa môže pochváliť aj Hurbanovo, kde hydrometeorológovia namerali 37,4 °C, táto teplota prekonala rekord z roku 2003, kedy namerali 35,8 °C.

Zhodne, 36,5 °C namerali v Nitre a na Sliači, aj v týchto mestách boli prekonané teploty z roku 2003.

Vysokým teplotám vzduchu sa nevyhli ani Piešťany, tu dnes namerali 35,8 °C, taktiež bol prekonaný teplotný rekord z roku 2003. Teploty v metropole východu, v Košiciach dosiahli dnes na ortuti 34,3 °C, čím sa prekonal rekord z roku 1947.

Žilina rekord neprekonala

Horúco bolo aj v Kamenici nad Cirochou, tu bol taktiež zaznamenaný teplotný rekord 33,7 °C, no a extrémne teplo bolo aj v Poprade, kde hydrometeorológovia namerali teplotný rekord 32,5 °C.

Podľa informácii z ústavu, rekordne vysoké teploty boli aj na ďalších miestach Slovenska, teplotný rekord však nebol prekonaný napríklad v Žiline.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM