JAB Rôzne

Ľudia zažili šok: Medveď si spravil skratku cez dedinu a vykračoval okolo kostola

Medveď je síce podľa slov poľovníkov mierumilovným a plachým zvieraťom, no tie na Spiši sú však čoraz viac odvážnejšie. Minule sme vám ukázali šelmu, ktorá vyberá kontajner. No tento medveď nie je sám...

Ilustračný obrázok k článku Ľudia zažili šok: Medveď si spravil skratku cez dedinu a vykračoval okolo kostola
Zdroj: Dnes24.sk

Poľovníci vydali upozornenie pre návštevníkov okolitých lesov o výskyte a častom pohybe medveďa. Zašli sme za predsedom okresnej organizácie SPZ Mariánom Tatarkom, aby sme sa dozvedeli viac o vydanej výstrahe.

Premnožené medvede

„Výstraha nebola vydaná, aby vyvolala paniku, ale preto, aby boli ľudia opatrní. Podľa našich vedomostí je možné, že môže dôjsť k stretu s medveďom,“ vysvetlil Tatarko. Podľa slov predsedu sú medvede premnožené. „Je ich veľa na toto územie. No treba si aj uvedomiť, že nie oni, ale my sme v lese nežiadúci, oni sú doma,“ doplnil. Aj návštevy mackov v blízkosti domov si poľovníci vysvetľujú ich premnožením. Ako ďalej pokračoval dospelý jedinec je samotár a má svoje územie, kde nepustí iného medveďa dokonca ani svojho potomka. Mladé medvede sú vytláčané a tak hľadajú potravu aj v kontajneroch či záhradách.

Skratka okolo kostola

Okrem mediálnej hviezdy z Novoveskej Huty sa nájdu aj iní odvážlivci. Ako nám prezradil Marián Tatarko na Poráči môžete stretnúť medveďa pravidelne. A nie len tam. V Olcnave ďalší poľovník videl medvedicu s dvoma malými a v Rudňanoch si macko podľa očitých svedkov spravil skratku cez dedinu za svetla. Vykračoval si po hlavnej ceste a prešiel okolo kostola späť do lesa.

Nestihol som sa báť…

Keďže stretnutia s medveďmi sú čoraz častejšie zaujímalo nás čo robiť pri takom stretnutí. „Rady sú rôzne, ale väčšinou vychádzajú zo skúseností poľovníkov,“ povedal Tatarko. ,,Nepriblížiť sa k nemu na menej, ako sto metrov ,nepozerať sa mu priamo do očí a určite neutekať, ale pomaly vycúvať,“ vymenoval. Ako vysvetlil medveď je plachý a zvonček, alebo hlasné rozprávanie by malo medveďa odohnať.

Čo však v prípade, že sa to nepodarí? Odborníci tvrdia, že v momente prekvapenia je dobre hrať mŕtveho chrobáka, čiže schúliť sa do klbka a chrániť si hlavu a mäkké časti tela. „Som síce poľovník no neviem si to predstaviť. Sám som sa s medveďom stretol,“ zasmial sa Tatarko. Boli sme zvedaví aj na pocity pri tomto stretnutí. „Videl som ho v húštine zostal som stáť. Maco ma zavetril a našťastie odišiel. Mal som aj flintu, no už bohužiaľ vybitú, lebo predtým som strelil srnca. Bolo to veľmi rýchle tak som sa ani nestihol báť,“ ukončil rozhovor svojim zážitkom predseda poľovníckeho združenia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM