Webnoviny - Svet

Ľudom po povodniach pomôže aj galaprogram SND

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Dušan Hein BRATISLAVA 24. augusta (WEBNOVINY) – Pomoc ľuďom, ktorých zasiahli tohoročné povodne, pokračuje i na doskách Slovenského národného divadla (SND). SND a agentúra AGAS v spolupráci s maďarskou agentúrou World Stars Ballet Gala pripravujú v rámci projektu Pomôže celé Slovensko galaprogram Balet Gala 2010, ktorý otvorí tohoročnú sezónu SND. Charitatívny galaprogram sa uskutoční 23. septembra o 19:00 v Sále opery a baletu v novej budove SND.

Ako na dnešnej tlačovej besede informoval prezident World Stars Ballet Gala Lajos Szuhay, počas charitatívneho galavečera vystúpia tanečníci z Gruzínska, Azerbajdžanu, čínskeho Pekingu, ale i sólisti baletu SND a Maďarského národného baletu. Szuhay povedal, že sa teší, že môžu pomôcť ľuďom, ktorí prežívajú pre povodne ťažké chvíle a spolupracovať pritom so SND.

„Naša spolupráca sa začala už pred dvoma rokmi a teraz nadväzuje. Myslím si, že teraz sme vo veľmi ťažkej situácii, čo sa týka povodní, takže tento večer je pre ich obete. Vystúpia medzinárodné hviezdy, ktoré sa vzdajú svojho honorára v prospech Slovenskej republiky, čo je úžasné a dôležité je, že to bude pokračovať ďalej,“ povedal pre agentúru SITA generálny riaditeľ SND Ondrej Šoth. Balet Gala 2010 je podľa Šotha naplnením sľubu pomáhať, ktorý SND začalo napĺňať zbierkou počas opery Madama Butterfly, ktorú divadlo odohralo 8. júna a benefičným koncertom Pomôže celé Slovensko, ktorý sa konal 17. júla a v priamom prenose ho odvysielala i Slovenská televízia.

Ako informovala autorka projektu Pomôže celé Slovensko Mária Vaškovičová, do dnešného dňa sa vyzbieralo približne 400 000 eur, podľa nej je to však stále málo. Ako ďalej uviedla, jej pôvodný zámer bol osloviť aspoň tisíc bohatých ľudí, ktorí by ľudom darovali po tisíc eur. Časom však zistila, že prostí ľudia pomáhajú viac. Podľa Vaškovičovej už nebudú pokračovať v benefičnom koncerte Pomôže celé Slovensko, ktorý plánovali na október, ale nahradí ho práve spomínaný program Balet Gala 2010. „Idea pomôcť vznikla práve v budove SND,“ povedala Vaškovičová, preto je rada, že tu bude pomoc ďalej pokračovať. Rozdeľovanie peňazí, ktoré sa v zbierke vyzbierajú, bude podľa Vaškovičovej veľmi zložité, ale čo najspravodlivejšie.

Vodný živel začal na Slovensku vyčíňať v máji, odvtedy prichádzali ďalšie lokálne povodňové vlny. Vláda doteraz vyčíslila škody na približne 600 až 650 miliónov eur. Z toho škoda na štátnom majetku predstavuje 250 miliónov eur, obce a občania vyčíslili škody na 325,8 milióna eur a samosprávy na 51,2 milióna eur. Tieto sumy ešte navýšia povodne, ktoré postihli najmä Hornú Nitru a Turiec.

SITA

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie