Zo zahraničia

Lukašenko sa vyhráža zastavením tranzitu plynu z Ruska do EÚ: My vykurujeme Európu!

Lukašenko pritvrdil. Pripomenul fakt, že ruský ropovod Jamal-Európa prechádza do Poľska cez Bielorusko. Pohrozil vypnutím zemného plynu.

Ilustračný obrázok k článku Lukašenko sa vyhráža zastavením tranzitu plynu z Ruska do EÚ: My vykurujeme Európu!
Zdroj: TASR/AP

Západom neuznaný bieloruský prezident Alexandr Lukašenko vo štvrtok avizoval razantnú odpoveď svojej krajiny na akékoľvek sankcie uvalené v reakcii na migračnú krízu na hranici Bieloruska s Poľskom, ktorá je zároveň časťou východnej hranice EÚ. Informovala o tom agentúra AFP.

My vykurujeme Európu!

„Ak na nás uvalia dodatočné sankcie… musíme reagovať,“ povedal Lukašenko vo vyhlásení, ktoré zverejnila štátna tlačová agentúra Belta, pričom naznačil, že Bielorusko by mohlo zastaviť tranzit plynu z Ruska do Európskej únie cez plynovod Jamal-Európa.

„My vykurujeme Európu a stále sa nám vyhrážajú, že zatvoria hranice. A ak tam vypneme zemný plyn?“ pohrozil Lukašenko, čím pripomenul fakt, že ruský ropovod Jamal-Európa prechádza do Poľska cez Bielorusko.

Rozhlasová stanica Echo Moskvy vo štvrtok citovala Lukašenkov výrok, že požiadal ruského prezidenta Vladimira Putina, aby sa k ochrane hraníc zväzového štátu Ruska a Bieloruska pripojilo aj ruské ministerstvo obrany.

Zbrane a provokácia

Lukašenko vysvetlil, že v pohraničnej oblasti s Poľskom posledné dva dni badať „nebezpečný trend“, keď „sa do utečeneckého tábora pokúsili preniesť zbrane a muníciu“. Lukašenko tvrdí, že ide o zbrane privezené z Ukrajiny a že sa takto „pripravuje provokácia“.

Tlačový tajomník poľského ministerstva zahraničných vecí Lukasz Jasina vo vysielaní Echa Moskvy vo štvrtok uviedol, že migranti na poľsko-bieloruských hraniciach sa stále správajú pokojne, ale ich počet je čoraz vyšší. Jasina dodal, že Poľsko ponúklo Bielorusku humanitárny konvoj pre migrantov, ale nedostalo naň súhlas.

Lukašenko vo štvrtok vyhlásil, že medzi utečencami na hraniciach je veľa detí a tehotných žien a dodal, že by im mala byť poskytnutá potrebná pomoc.

„Je (tam) veľa žien, ktoré sú v ôsmom alebo deviatom mesiaci tehotenstva,“ povedal. „Keď budú mať termín, samozrejme, vezmeme ich do nemocnice a budeme sa o ne ďalej starať,“ ubezpečil.

Ilustračné foto

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM