Webnoviny - Svet

Ľutinu s Piwnicznou spojí cezhraničný autobus

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto Foto: SITA/Mária Pietová PREŠOV/ĽUTINA 12. septembra (WEBNOVINY) – Obec Ľutina v Sabinovskom okrese a mesto Piwniczna – Zdroj v Poľsku spojili sily a podali spoločný projekt nazvaný Kultúra – zrkadlo duše. Boli úspešní a počas 34 mesiacov budú rozvíjať rôzne formy spoločných kultúrnych aktivít. Celkový rozpočet projektu je 2,089 mil. eur. Slovenská strana získala z tejto sumy vyše 1,1 mil. eur.

V Ľutine sa z eurofondov zrekonštruuje kultúrny dom, v ktorom sa budú neskôr konať folklórne festivaly, výstavy fotografií, výmenné akcie zamerané na propagáciu regiónu. Ľutina, ako známe pútnické miesto, chce využiť práve tento potenciál, preto jedným z partnerov projektu je aj Gréckokatolícka cirkev. Na obidvoch stranách pripravia folklórne slávnosti.

V obci sa už nanovo vytvára mužský súbor Ľutina. Na spoločné aktivity bude účastníkov voziť regionálny autobus cezhraničnej spolupráce. Starosta obce Vladimír Lelovský pre agentúru SITA uviedol, že kultúrny dom z roku 1976 vďaka projektu zrekonštruujú a urobia na ňom prístavbu aj nadstavbu. V súčasnosti prebieha výberové obstarávanie na dodávateľa prác. Aby sa tu mohli organizovať spoločenské akcie, pri kultúrnom dome pribudne aj parkovisko s kapacitou 50 parkovacích mi­est.

V oboch samosprávach pripravia putovné výstavy amatérskych fotografov, ktoré už majú aj názov – História na kolesách a História a kultúra očami amatérskej fotografie. Ľutina a Piwniczna sa budú navzájom informovať o turisticko-kultúrnych službách, o možnostiach cezhraničnej spolupráce, ponukách na ubytovanie v okolí a ďalšom servise v oblasti cestovného ruchu. Kňazov chcú pozvať na seminár o význame pútnického miesta pre duchovný a kultúrny rozvoj slovensko-poľských vzťahoch. V programe je koncert duchovnej hudby. Projekt vyvrcholí Medzinárodným pútnickým dňom v Ľutinej.

Ďalšími partnermi v projekte sú na slovenskej strane Agentúra regionálneho rozvoja Prešovského samosprávneho kraja a Krajská rozvojová agentúra Prešov. Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátnym rozpočtom v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľská republika – Slovenská republika 2007 – 2013.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM