Zo zahraničia

Luxus a štátna pomoc? Sulík plánovanú investíciu Porsche víta, ale...

Plánovaná investícia Porsche na Slovensku ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) veľmi neprekvapila.

Ilustračný obrázok k článku Luxus a štátna pomoc? Sulík plánovanú investíciu Porsche víta, ale...
Zdroj: TASR/AP

Pred niekoľkými týždňami mal Sulík stretnutie so slovenským vedením tejto spoločnosti. Uviedol to v stredu počas rokovania vlády.

„Oni tu už majú pomerne veľkú nástrojáreň, kúpili veľký takmer 30-hektárový pozemok, pričom na to vývojové centrum potrebovali iba dva hektáre. Všetko nasvedčovalo tomu, že sa toto stane,“ zdôraznil Sulík s tým, že ho to teší.

Luxus a štátna pomoc?

Predpokladá, že sa tak stalo preto, lebo Slovensko je ideálny priestor na priemyselné investície. „My sme jedna z najspriemysel­nenejších krajín na svete, určite v Európskej únii, a toto si chceme držať,“ dodal minister. Očakáva, že dôjde k pracovnému stretnutiu v tejto veci.

Štátnej pomoci v tomto prípade nie je veľmi naklonený.

„Skôr by sme mali vytvoriť podmienky také, aby Porsche sem chcelo prísť aj bez priamej pomoci. Nakoniec luxus a štátna pomoc sa nejako k sebe veľmi nehodia,“ podotkol Sulík.

Podpora zamestnanosti

Zároveň poukázal na to, že ide o investíciu, ktorá je na západe Slovenska. „Odkedy som ja ministrom, podporili sme výlučne investície v najmenej rozvinutých okresoch, lebo chceme znižovať regionálne rozdiely. Napríklad teraz o dva dni poklepkávam základný kameň v jednej investícii v Kechneci južne od Košíc. Tam treba podporovať zo štátnych peňazí investície,“ skonštatoval.

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) v stredu po rokovaní vlády ubezpečil, že každú podobnú investíciu sú pripravení podporiť aj individuálnym rokovaním s investorom.

„V rámci existujúcich schém, ktoré máme na podporu zamestnanosti alebo presunu za prácou, alebo dokonca aj príspevok na bývanie, sme schopní individuálne rokovať a podľa požiadaviek jednotlivých investorov dokážeme vyjsť v ústrety,“ priblížil.

Zatiaľ pritom podľa Krajniaka neevidujú žiadnu „nadštandardnú požiadavku“, kde by bolo treba vytvárať akúsi špeciálnu schému. Poznamenal, že najviac by pomohlo, ak by sa v dotknutom regióne podarilo umiestniť niektoré z prvých projektov štátnych nájomných bytov, aby sa potenciálni zamestnanci mohli aj presťahovať za prácou a nemuseli do bývania veľa investovať.

Nemecká automobilka Porsche plánuje rozšírenie areálu Centra automatizácie a robotizácie automobilovej výroby v Hornej Strede v okrese Nové Mesto nad Váhom o novú karosáreň za približne 250 miliónov eur.

Pri testovaní vyvinutých výrobných liniek a produkcii karosérií pre koncernové podniky Porsche by nová prevádzka mala zamestnať 1200 ľudí, vyplýva zo zámeru zverejneného na enviroportáli.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM