Webnoviny - Svet

Lyžiar Grugger je po operácii mozgu v umelom spánku

WEBNOVINY.SK

Johann „Hans“ Grugger vo štvrtok nezvládol obávaný skok Mausefalle na začiatku supernáročnej trate, keď v rýchlosti vyletel príliš vysoko a nešťastne spadol.Foto: SITA, APKITZBÜHEL 21. januára (WEBNOVINY) – Rakúskeho lyžiara Hansa Gruggera udržiavajú po operácii mozgu vynútenej zraneniami z hrozivého pádu v štvrtkovom tréningu na zjazd Svetového pohára v Kitzbüheli v umelom spánku. Akútny neurochirurgický zákrok absolvoval po prevoze vrtuľníkom na klinike v Innsbrucku. „Hans Grugger je stále v umelom spánku. Noc prekonal bez komplikácií, nachádza sa na jednotke intenzívnej starostlivosti neurochirurgického oddelenia,“ informoval v piatok rakúsky tím. Bližšie informácie o vážnosti Gruggerovho stavu neposkytol, v piatok by však 29-ročnému pacientovi mali spraviť ďalšie testy.

Johann „Hans“ Grugger vo štvrtok nezvládol obávaný skok Mausefalle na začiatku supernáročnej trate, keď v rýchlosti vyletel príliš vysoko. V prakticky vzpriamenej polohe sa vo vzduchu pokúsil chybu korigovať a manévrom nájsť správny smer nájazdu do nasledujúcej ostrej ľavotočivej zákruty, ale bez úspechu. Po páde z výšky stratil vedomie a jeho bezvládne telo sa zosunulo svahom asi 30 metrov, kým sa zastavilo. Lekári mu poskytli prvú pomoc, z miesta nehody ho vrtuľníkom prepravili na kliniku v Innsbrucku s vážnymi zraneniami hlavy a hrudného koša. „Utrpel traumu hlavy a zranenie rebier. Keď sme sa s ním pokúšali nadviazať rozhovor, neodpovedal,“ prezradil hovorca rakúskeho tímu Markus Ichner.

Hansa Gruggera previezli v bezvedomí do nemocnice vrtuľníkom.Foto: SITA, APStreif je nebezpečný a zároveň jedinečný svah. Tritisíctristod­vanásťmetrová porcia (štart vo výške 1665 m, cieľ 805 m) obsahuje úseky, ktoré sú relatívne v pohode, ale aj krkolomné zlomy, po ktorých nasledujú obrovitánsky dlhé skoky s ostrými zákrutami po dopade. Mausefalle, kde musia pretekári prekonať sklon svahu vyše 40 stupňov, resp. 85% a tí najrýchlejší preletia vzduchom 60 – 70 m, čaká na pretekárov už 100 m po štarte. „Mausefalle je výnimočný skok. Vidíte síce, že budete letieť, ale nevidíte, kam pristanete,“ povedal dvojnásobný víťaz Hahnenkammu Didier Cuche zo Švajčiarska. V roku 2009 sa Streif takmer stal osudným jeho krajanovi Danielovi Albrechtovi, ktorého po páde z tréningu na záverečnom skoku niekoľko dní držali lekári v umelom spánku pre opuch a krvácanie do mozgu. Navyše mal pomliaždené pľúca. Na rovnakom mieste ako Albrecht spadol v roku 2008 Američan Scott Macartney a takisto utrpel zranenia hlavy.

Grugger sa postavil na štart tréningu ako piaty v poradí, pred ním nemal na Streife nik problémy. Podľa Cuchea sa Grugger netrafil do ideálnej stopy, čo bola zrejme príčina pádu. „Problém je v tom, že v prvých dvoch zákrutách je niekoľko hrbolov. Keď v nich netrafíte správny smer, môžete sa dostať do problémov,“ povedal Švajčiar, ktorý bol v štvrtkovom tréningu napokon najrýchlejší. Gruggerov krajan Michael Walchhofer priznal, že ho pád vystrašil. „Videl som to, nebol to pekný pohľad. Keď niečo také vidíte, poviete si: ´Mám do toho ísť?´ Ale také myšlienky treba dať bokom,“ uviedol líder priebežného poradia najrýchlejšej disciplíny.

Grugger, rodák zo salzburského Bad Hofgasteinu, je víťazom dvoch pretekov Svetového pohára, z toho dvoch zjazdov a dvoch super G. Postupne slávil úspech v Bormiu (zjazd), Chamonix (zjazd), Val Gardene (super G) a Kvitfjelli (super G). Na stupňoch pre troch najlepších v pretekoch SP stál celkovo deväťkrát.

Nešťastný pád rakúskeho lyžiara Hansa Gruggera

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM