Regióny Zo Slovenska

Má zlaté ručičky, naučil sa čítať krásu z dreva. Dlátom mu vdychuje nový život

Dušan Javorčík býva v malebnej obci na strednom Slovensku, kde sa to talentovanými ľuďmi len tak hemží. Čím je jeho tvorba výnimočná?

Ilustračný obrázok k článku Má zlaté ručičky, naučil sa čítať krásu z dreva. Dlátom mu vdychuje nový život
Zdroj: Iva Javorčíková

„Môj otec bol nemanželský syn akademického sochára Štefana Mateja Padličku a stade možno pramenia gény k výtvarnému umeniu,“ prezradil rezbársky majster Dušan Javorčík.

Láske k drevu ho naučil starý otec. „Chodievali sme spolu chystať drevo do hory, vždy keď zrezal strom, zložil klobúk a ticho vzdal úctu prírode,“ spomína si.

Ako nám prezradil ďalej, starý otec veľa pracoval s drevom ako včelár. Robil úle a rôzne predmety z dreva. „Naučil ma čítať krásu dreva, jeho zloženie, roky a život. Pri prechádzkach po lúkach a lesoch som silno vnímal krásu prírody, ktorú som sa snažil vyjadriť olejomaľbou,“ rozpráva Javorčík.

Ako hovoríí, veľkou školou mu bol aj amatérsky maliar Schwarz z Hronca, ktorý si ho vzal ku sebe ako žiaka a maľoval pri ňom.

„Po čase som sa ale vrátil k drevu, ktoré mi navždy učarovalo. Moja práca je naplnením citov k drevu, využívam jeho skladbu, roky a hrče otváram dlátom a dávam im nový život,“ rozpráva priam básnicky.

Ako nám prezradil, nikdy presne nevie, čo bude z dreva robiť. „Až podľa toho, ako sa mi "otvorí“, viem, čo mám stvárniť. Preto k svojej práci používam iba jedľové alebo smrekové drevo, ktoré má krásnu kresbu a vôňu," konkretizuje.

V dnešnej doba sa pán Javorčík venuje iba dreveným plastikám a spoločne s manželkou aj plastickému tvarovaniu medi. „Navzájom si vyhodnocujeme svoje diela, čím sa naša tvorba vzájomne dopĺňa a usmerňuje,“kon­štatuje rodený Horehronec, ktorý býva v Mýte pod Ďumbierom. Narodil sa v Beňuši.

Jeho diela môžete zazrieť na rôznych podujatiach amatérskych výtvarníkov, v obchodíkoch po celom Slovensku, ako aj v ich penzióne v Mýte pod Ďumbierom, kde majú s manželkou malý obchodík. Nájdete ich aj v priloženej fotogalérii!

Nádherné drevené plastiky z Mýta pod Ďumbierom
7
Galéria
Zdroj: Iva Javorčíková
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM