Webnoviny - Svet

Maďarič: Novela jazykového zákona nič nerieši

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) – Novela jazykového zákona je vecne neodôvodnená, obsahovo chybná a politicky škodlivá. V rozprave k norme, o ktorej plénum rokuje v prvom čítaní, to vyhlásil exminister kultúry a poslanec za Smer-SD Marek Maďarič. Podľa neho novela nič nerieši, pravým dôvodom sú úzko politické záujmy strany Most-Híd a navonok napĺňa ilúziu, že zlepšuje vzťahy s Maďarskom. „Maďarsko to neocení,“ zdôraznil.

Maďarič je presvedčený, že novela zákona viacerými zmenami významne zníži vymožiteľnosť práva na informácie v štátnom jazyku. Vláda Ivety Radičovej podráža nohy Slovenskej republike a oslabuje jeho pozíciu, zdôraznil. „Dúfam, že niektorí z vládnej koalície sa zamyslíte nad tým, čo som povedal a niektorí sa snáď aj zahanbíte,“ dodal.

„Tento zákon nesmeruje k tomu, aby sme nadŕžali blbcom z druhej strany, tento zákon nie je ani kvôli tomu, aby blbci na našej strane mohli vyťahovať maďarskú kartu, tento zákon je tu iba kvôli tomu, aby sme konečne upravili pravidlá a aby rovnováha medzi obranou štátneho jazyka a možnosťami menšín používať ten svoj bola nastolená a aby rozumné slovo prevládlo nad nacionalistickými a nič nehovoriacimi drístami,“ uviedol vo faktickej poznámke k Maďaričovmu vystúpeniu Martin Poliačik zo SaS. Podľa Ondreja Dostála z poslaneckého klubu strany Most-Híd „táto novela nie je niečo, čo by dostávala Budapešť od vlády Ivety Radičovej, ale dostávajú to všetci občania Slovenskej republiky.“

Novelou zákona o štátnom jazyku rezort kultúry zmierňuje ustanovenia normy schválenej bývalým kabinetom.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM