Webnoviny - Svet

Maďarič o spojení kultúry s cestovným ruchom

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 6. januára (WEBNOVINY) – Ak myslíme vážne to, že kultúra by mala dostávať väčší priestor a väčšiu vážnosť, tak pre rezort kultúry by bolo dobré spojenie s cestovným ruchom, nie so školstvom. Povedal v rozhovore pre agentúru SITA minister kultúry Marek Maďarič. „So školstvom preto nie, lebo v súčasnosti je u nás kultúra relatívne slabá a mohla by byť na takým silným rezortom akým školstvo je utlačená. Spojením s cestovným ruchom a teoreticky aj so športom by mohla kultúra získať na význame,“ tvrdí Marek Maďarič. Spojenia práve týchto oblastí pod ministerstvo kultúry nie sú v Európe výnimkou. Pritom cestovný ruch, najmä domáci, je veľmi významne naviazaný na naše kultúrne dedičstvo na naše pamiatky. Ministerstvo dokáže významne prispieť na obnovu kultúrneho dedičstva a to zas priťahuje turistov. Pre obe oblasti by bolo výhodné, ak by sa spojili. Cestovný ruch súvisí aj s reprezentáciou Slovenska v zahraničí a tá je previazaná s kultúrnou reprezentáciou, objasnil minister.

Pre rozvoj kultúry je podľa Mareka Maďariča dôležité zdravé financovanie. Jeho cieľ položiť základy nového systému financovania kultúry sa však pre ekonomickú krízu a s tým spojené úspory štátu zatiaľ nepodarilo splniť. Za pozitívum považuje zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na knihy. „Prvou lastovičkou v modernej histórii kultúrnej politiky v jej viac zdrojovom financovaní je Audiovizuálny fond“. Fond určený na finančnú podporu slovenského filmu sčasti financuje štát a sčasti priamo subjekty pôsobiace v audiovízii – od prevádzkovateľov kín až po televízie. Podľa Maďariča sa do kultúry, voči ktorej má naša spoločnosť stále dlh, dostane viac peňazí len z viac zdrojového systému financovania. „Zásadne budeme úspešní, keď sa podarí prijať taký zákon, ktorý, podobne ako pri Audiovizuálnom fonde, objektívne umožní, že začnú plynúť povedzme z hazardných hier presne stanovené prostriedky do kultúry, alebo sa stanovia aspoň spodné limity pre financovanie kultúry na úrovni samospráv a regiónov,“ povedal. Ako dodal, možno nie vždy si verejnosť uvedomuje, že kultúra nie je len to, čo platí štát, ale veľká časť kultúry sa odohráva a je aj riadená, financovaná na úrovni miest, obcí a regiónov.

Štát by mal na kultúru dávať viac. Podľa šéfa rezortu kultúry to nie sú „prejedené peniaze“, sú to dokonca aj investície, lebo určité oblasti kultúry vedia tvoriť pracovné miesta. Je spokojný, že rozpočty rezortu ministerstva kultúry boli v rokoch 2008 a 2009 „veľmi solídne, aj v porovnaní s minulosťou“. Najviac to bolo v roku 2009. V roku 2010 sa pre následky krízy dostane na úroveň roka 2008, kedy to bolo päť miliárd v starej mene. "Budeme sa musieť uskromniť, najmä v prevádzke, možno v niektorých kapitálových výdavkoch, nemalo by to ale obmedziť takzvanú živú kultúru, plynutie prostriedkov na podporu neštátnej kultúry, projektov, ktoré robia štátne inštitúcie ako Slovenské národné divadlo, Slovenská národná galéria a iné, dodal minister kultúry Maďarič.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM