Webnoviny - Svet

Maďarský vicepremiér má problém s Bugárovým Mostom

WEBNOVINY.SK

Maďarský premiér Viktor Orbán vpredu a v pozadí podpredseda maďarskej vlády Zsolt Semjén. Foto: SITA/AP BUDAPEŠŤ 25. júna (WEBNOVINY) – Strana Most-Híd Bélu Bugára nepatrí do Stálej maďarskej konferencie, pretože to nie je čisto maďarská strana. V piatok to v Budapešti vyhlásil podpredseda maďarskej vlády Zsolt Semjén. Stála maďarská konferencia, ktorá je poradným orgánom maďarských parlamentných strán a maďarských menšinových organizácií v susedných krajinách, má podľa Semjéna jasne stanovený štatút. Citlivosť k maďarským otázkam je jednou, nie jedinou podmienkou členstva a ako taká pre členstvo nie je postačujúca. Podstatná je podľa Semjéna maďarská identita.

Problémom v prípade Mostu je podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI to, že v strane sú okrem Maďarov aj Slováci a strana ani nie je profilovaná ako politický subjekt maďarskej menšiny. Strana bude podľa Semjéna vítaná v Stálej maďarskej konferencii vtedy, ak jej identita bude v súlade s touto organizáciou. Ak sa to nestane, zrejme sa vytvorí iné fórum, v rámci ktorého budú maďarskí politici s touto stranou ďalej komunikovať.

Podľa podpredsedu maďarskej vlády je dôležité, aby mali Maďari za hranicami Maďarska svoje vlastné politické organizácie. „Ak by sa zanedbalo úsilie o to, aby za hranicami Maďarska existovali maďarské menšinové strany, maďarskí menšinoví politici by sa včlenili do rumunských a slovenských strán, a to by znamenalo koniec politickej reprezentácie maďarskej menšiny,“ mieni Semjén. Na druhej strane však maďarský vicepremiér pripustil, že záujmy Maďarov na Slovensku má v súčasnosti najlepšie možnosti presadzovať práve Bugárov Most.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM