Aktualizované Politika

Majerský odchádza z predsedníctva i zo Za ľudí: Nie sme stranou, ktorá pomáha ľuďom

Prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov František Majerský sa vzdáva členstva v strane Za ľudí, čím sa mu končí aj mandát v predsedníctve strany.

Ilustračný obrázok k článku Majerský odchádza z predsedníctva i zo Za ľudí: Nie sme stranou, ktorá pomáha ľuďom
Zdroj: Facebook.com/František Majerský #preludi

Uviedol to v otvorenom liste, ktorý má TASR k dispozícii. Tvrdí, že sa v Za ľudí dejú veci, voči ktorým predtým ostro vystupovali a voči ktorým chceli ako strana bojovať, čomu sa nemieni prizerať.

Za ľudí je nefunkčná strana

„Odmietam sa pozerať, ako sa z funkčnej strany stáva strana nefunkčná, ako jej niektorí členovia pozerajú len na svoje záujmy a nie na záujmy ľudí,“ uviedol s tým, že strana nerozumnými rozhodnutiami stojí pred rozkladom a rozpadom.

„Nie sme stranou, ktorá pomáha ľuďom, nie sme stranou, ktorá tu je pre ľudí, nie sme stranou, ktorá háji záujmy ľudí… nie sme nič z toho, prečo sme vznikli,“ zdôraznil v otvorenom liste.

Podotkol, že sám je súčasťou omylu spoločnosti, omylu ľudí, ktorí verili, že Za ľudí prinesie zmenu. „Zmena sa však nekoná, ba dokonca sa dejú veci, voči ktorým sme ostro vystupovali a voči ktorým sme chceli ako strana bojovať. A tejto rošády ja odmietam byť viac súčasťou,“ ozrejmil Majerský dôvody odchodu.

Osobné ambície

Šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová považuje odchod Františka Majerského z predsedníctva i zo strany za snahu frakcie Márie Kolíkovej poškodiť strane predtým, ako z nej frakcia odíde. Remišová to pre TASR uviedla v reakcii na rozhodnutie Majerského opustiť stranu.

„Kvôli osobným ambíciám táto skupina spôsobila útokmi voči vlastnej strane v priebehu niekoľkých mesiacov veľké škody, keď ich jedinou politickou témou bola snaha o ovládnutie strany v rozpore so stanovami,“ podotkli z tlačového oddelenia Za ľudí.

Zároveň zdôraznili, že Majerského odchod nemá žiadny vplyv na prácu predsedníctva. „Veľká väčšina predsedníctva aj členov strany je jednotná a bude pokračovať v presadzovaní dobrých riešení a hodnôt strany Za ľudí,“ zdôraznili.

Remišová nesúhlasí s argumentom Majerského, že sa v Za ľudí dejú veci, voči ktorým predtým ostro vystupovali a voči ktorým chceli ako strana bojovať. Ako príklad uviedla spôsob riešenia jeho snahy o vybavenie obcí defibrilátormi.

„Minulé vlády problém neriešili, hoci mali k dispozícii tie isté európske fondy, ako máme dnes a mali navyše dostatok času. Keď mi pán Majerský tento problém nedávno spomenul, začala som situáciu riešiť a po dohode s ministrom zdravotníctva a vnútra dnes rokujeme s Európskou komisiou o financovaní systémového riešenia,“ podotkla.

Netreba hľadať dôvody

Aktualizované 17:50 František Majerský úplne slobodne vyjadril svoj postoj. Nejde tu o žiadny koordinovaný postup. Pre TASR to uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Reagovala tým na vyjadrenie šéfky Za ľudí Veroniky Remišovej, ktorá vidí za odchodom Majerského zo Za ľudí snahu Kolíkovej frakcie poškodiť strane.

„Je na škodu strany, ak sa pri odchode jej členov hľadajú dôvody v nich, a nie v strane samotnej, osobitne v jej vedení,“ zdôraznila Kolíková.

Poznamenala, že odchod Majerského a jeho rozhodnutie určite nebolo jednoduché a zo dňa na deň. „Spojil so stranou svoje meno a obrovské úsilie strane pomôcť. Nikdy jej nechcel poškodiť. Posledné udalosti vníma zrejme ako viacerí z nás,“ dodala.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM