Webnoviny - Svet

Majiteľ pitbula, ktorý na smrť dohrýzol ženu, chybu neurobil

WEBNOVINY.SK

BANSKÁ BYSTRICA 20. augusta (WEBNOVINY) – V súvislosti so smrteľným útokom pitbula, ktorý sa stal v piatok na laze pri obci Sucháň v okrese Veľký Krtíš, obec uvažuje o novelizácii svojho všeobecne záväzného nariadenia o držaní a chove psov.

Pre agentúru SITA to v pondelok uviedla starostka Anna Triznová s tým, že pri príprave novely nariadenia chce spolupracovať so štátnou veterinárnou správou, ktorá by podľa nej mala posielať usmernenia všetkým samosprávam.

Podľa starostky však majiteľ, ktorý na laze choval 20 pitbulov, nepochybil. „Bol sa tam pozrieť riaditeľ veterinárnej správy z Veľkého Krtíša a nemal výhrady. Psy neboli týrané, boli priviazané na dostatočne dlhých reťaziach, rozmiestnené okolo celej nehnuteľnosti, mali dostatok vody, búdy, zabezpečený aj tieň. Jedinou výhradou bolo, že pozemok nie je oplotený,“ povedala Triznová.

Majiteľovi, ktorý bol v čase nešťastia v zahraničí, sa o psy starali dvaja ľudia – muž s družkou. V čase, keď muž išiel do dediny na nákup, vzala jeho družka do lesa na prechádzku psa menom Diabol, o čom mu údajne nechala odkaz na lístku.

Družku muž napokon našiel mŕtvu a dohryzenú v neďalekom lese. Podľa starostky pes Diabol uhynul na zranenia, ktoré mu spôsobili ostatné psy, na ktoré po návrate z lesa útočil.

Pitva potvrdila, že smrť má na svedomí pitbul

Žena, ktorú na smrť dohrýzol pitbul, skutočne zomrela v dôsledku pohryzení zvieraťom.

Informoval o tom v pondelok na mimoriadnej tlačovej besede, na základe predbežných výsledkov pitvy, zástupca banskobystrického krajského policajného riaditeľa Štefan Šurka.

Podľa neho bezprostrednou príčinou smrti ženy bol úrazový krvácavý šok pri mnohonásobných hryzných poraneniach spôsobených chrupom zvieraťa.

Pes na vzpriamenú ženu pravdepodobne zaútočil spredu, a keď spadla, hrýzol ju po celom tele. Časť jej poranení svedčí o tom, že sa bránila.

Polícia prípad vyšetruje ako trestný čin usmrtenia, obvinený zatiaľ nie je nikto.

Najprv nezvestnosť a vzápätí nato smrť svojej 45-ročnej družky z Kuzmíc v okrese Topoľčany nahlásil v sobotu jej 52-ročný druh z Mojzesova v okrese Nové Zámky, s ktorým sa o psy 70-ročného majiteľa zo Sucháňa starala zhruba päť mesiacov.

„Keď sa muž v sobotu ráno zobudil, zistil, že tam jeho družka nie je, našiel aj mŕtve zviera. Žena bola nájdená asi 60 metrov od usadlosti, na okraji hory,“ povedal Šurka s tým, že čo sa presne stalo, polícia zisťuje.

Predpokladaný čas útoku je piatok večer a pravdepodobné je, že keď sa útočiace zviera vrátilo domov, ostatné psy naňho zaútočili.

Desiatky zúrivých pitbulov na usadlosti

Na usadlosti chová majiteľ dvadsiatku psov plemien pitbul a americký stafordšírsky teriér. Nie sú v spoločnom výbehu, ale každý je samostatne uviazaný o reťaz.

Majiteľ bol v čase útoku v zahraničí, odkiaľ sa už vrátil a podľa Šurku ochotne spolupracuje s políciou. Psy podľa vlastnej výpovede chová pre vlastnú potrebu, neobchoduje s nimi.

Často sa aj dlhší čas zdržiava v zahraničí, opatrovateľov psov si našiel prostredníctvom inzerátu. Či bola napadnutá žena pod vplyvom alkoholu, zatiaľ nie je známe.

Starostka Sucháňa Anna Triznová pre agentúru SITA uviedla, že v súvislosti s chovom psov na usadlosti obec nedostala žiadnu sťažnosť, psy sú riadne nahlásené, nie sú týrané a majiteľ za ne platí daň.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM