Webnoviny - Svet

Majitelia Zlatých glóbusov zažalovali produkčnú spoločnosť

WEBNOVINY.SK

Foto: SITABRATISLAVA 18. novembra (WEBNOVINY) – Hollywoodska asociácia zahraničných novinárov (HFPA), ktorá každoročne udeľuje ceny Zlatý glóbus, zažalovala produkčnú spoločnosť, ktorá má ceremoniál udeľovania na starosti, ako aj jej materskú firmu Red Zone Capital. Obvinenie HFPA zahŕňa nedodržanie zmluvy a porušenie práv majiteľa ochrannej známky. Podľa neho spoločnosť Dick Clark Productions (DCP) podpísala tajnú dohodu s televíziou NBC o vysielacích právach do roku 2018 bez vedomia asociácie a práva predala „veľmi nízko pod trhovou cenou“. V dokumente, ktorý odovzdala v stredu HFPA na súde v Los Angeles, sa uvádza, že dohoda s televíznou spoločnosťou nie je platná, pretože DCP „nemá žiadne vysielacie práva, ktoré by mohla poskytnúť“. Podľa HFPA ide o snahu produkčnej spoločnosti o uzurpovanie kontroly nad produkciou a vysielacími právami na nasledujúce udeľovania. Tento rok sa HFPA končí vlastná zmluva s NBC a momentálne sa obzerá po dohode s lukratívnejšími podmienkami. Po udeľovaní Zlatých glóbusov v roku 2011 sa tiež končí zmluva medzi HFPA a DCP. Asociácia si produkčnú spoločnosť najala prvýkrát v roku 1983.

V odpovedi na obžalobu spoločnosť DCP vyhlásila: „Hollywoodska asociácia zahraničných novinárov vie, že by na súde so svojím prípadom bez podpory verejnosti neuspela, a tak sa na spoločnosť snaží takto zapôsobiť. Naše práva sú zo zmluvy úplne jasné. HFPA nemôže jednostranne meniť základné princípy, podľa ktorých sa spolupráca medzi DCP a HFPA riadi už skoro tridsať rokov.“

HFPA tiež obvinila DCP zo zmarenia rokovaní o digitálnych právach so sociálnou sieťou Facebook. Tesne pred uzavretím dohody sa zástupcovia Facebooku vyjadrili, že rokujú s nesprávnymi ľuďmi. Údajne vyhlásili, že im DCP oznámila, že oni sú držiteľmi digitálnych práv. HFPA však tvrdí, že im ich nikdy neudelila.

Advokátka HFPA Linda Smith z právnickej spoločnosti O’Melveny & Myers sa o prípade vyjadrila: „Napísali sme 68-stranovú sťažnosť, ktorá dopodrobna uvádza, ako sa DCP snažila okradnúť asociáciu o jej najhodnotnejší majetok. HFPA nezobrala tento krok na ľahkú váhu.“ Požadujú od DCP zatiaľ nešpecifikovanú náhradu a tiež zákaz užívania ochrannej známky cien v súvislosti s produktmi nesúvisiacimi s nadchádzajúcim udeľovaním ocenení.

Televízna spoločnosť NBC sa o prípade odmietla vyjadriť. Nie je zatiaľ isté, ako tento problém ovplyvní budúcoročné udeľovanie Zlatých glóbusov, ktoré je naplánované na 16. januára.

Informácia uverejnila agentúra AP a webová stránka www.hollywoodreporter.com.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM