Šport Ostatné športy

Majstrovstvá sveta v biatlone: Slovensky skončili v štafete šieste

V sobotu 16. marca boli v akcii aj slovenské biatlonistky. V štafete majstrovstiev sveta napokon obsadili šieste miesto.

Ilustračný obrázok k článku Majstrovstvá sveta v biatlone: Slovensky skončili v štafete šieste
4
Galéria
Zdroj: TASR

Na majstrovstvách sveta v biatlone vo švédskom Östersunde finišovalo v pretekoch štafiet žien Slovensko s Ivonou Fialkovou, Teréziou Poliakovou, Anastasiou Kuzminovou a Paulínou Fialkovou na 6. mieste (+53,1). Zlato si na 4×6 km trati vybojovali Nórky v zložení Synnoeve Solemdalová, Ingrid Landmark Tandrevoldová, Tiril Eckhoffová, Marte Olsbu Röiselandová pred Švédkami (+24,3) a Ukrajinkami (+35,1).

V seriáli Svetového pohára v doterajších štyroch pretekoch ozdobili víťazstvá Taliansko, Rusko, Francúzsko a obhajkyne titulu z Nemecka, Slovenky sa mohli pochváliť dvakrát 6. miestom. Rolu jasného favorita nikto nespĺňal a podľa poradia vlani na ZOH s prvým Bieloruskom, druhým Švédskom a tretím Francúzskom sa aj teraz mohol zrodiť nečakaný výsledok. Na predchádzajúcich MS sa od roku 2011 objavovali na zlatom stupienku jedine Nemky a Nórky, od roku 1995 táto dvojica a už len Rusko. Nemky boli v histórii najúspešnejšie, až s 10 zlatými medailami.

Na trať v počasí s teplotou –1,5 stupňa a slabým vetrom vyštartovalo 23 štafiet. Pre každú bol dôležitý úvod, aby sa dobre rozbehla a udržala tempo najlepších. Ivona Fialková (celková strelecká bilancia 0+0, 0+2) sa po bezchybnej prvej ‚ležke‘ vyšvihla na 7. miesto, naopak, úplne zlyhali Češky s Puskarčíkovou s tromi trestnými okruhmi, jeden musela absolvovať aj Bieloruska Alimbekavová. V streľbe stojmo Nemka Hinzová krúžila taktiež na trestnom okruhu, I. Fialková dvakrát dobíjala a Poliakovú poslala na trať na 6. mieste, 29,9 sekundy za vedúcimi Taliankami.

Terézia Poliaková (0+1, 0+1) na druhom úseku nestratila cenné sekundy ani tak na streľbe, ako pri behu a postupne v poradí klesala. na odovzdávke bola 11-ta (+1:51,8). Francúzkam nezabrala s tromi trestnými okruhmi po ‚stojke‘ Aymonierová a taktiež z boja o medaily vypadli. Talianky udržala v popredí Gontierová bez jediného dobíjania, no ako prvé prekvapujúco odovzdávali vďaka Eganovej Američanky.

Slovenky sa spoliehali na druhú polovicu pretekov.

Kuzminová (0+2, 0+1) stratu postupne sťahovala, aj keď sa zdržala pri streľbe ležmo pri dvoch dobíjaniach. V ‚stojke‘ skomplikovala Nórkam cestu za zlatom s trestným kruhom Eckhoffová, Taliankam ho pripísala Runggaldierová. Kuzminová dobíjala len raz a ocitla sa na 7. priečke, pri odovzdávke s mankom 1:17,9 na prvé miesto.

Do záverečného okruhu vbehla prvá Švédka Öbergová pred Američankou Dreissigackerovou (+17,2), Ukrajinkou Valj Semerenkovou (+39,9) a Nórkou Röiselandovou (+43,1). Paulína Fialková (0+2, 0+0) sa snažila 7. priečku vylepšiť a dotiahnuť sa na najbližšiu Nemku Dahlmeierovú.

V ‚ležke‘ sa veľké zmeny neudiali a čakalo sa už len na záverečnú ‚stojku‘. Domáca Öbergová ju zvládla až s tromi dobíjaním, Röiselandová nezakolísala a vydala sa v ústrety nórskemu zlatu. Vpred sa posunula aj P. Fialková, Američanka Dreissigackerová si pripísala dva trestné okruhy a Slovensko dobehlo na cennom šiestom mieste.

Majstrovstvá sveta v biatlone: Slovensky skončili v štafete šieste
4
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM