Webnoviny - Svet

Malé krajiny môžu byť vystavené rozhodnutiam silných hráčov

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 14. decembra (WBN/PR) – Uplynulý víkend sa v historických priestoroch zámku Chateau Béla uskutočnil 3. ročník neformálneho stretnutia zahranično-politickej a bezpečnostnej komunity krajín V4. Dvojdňové podujatie s názvom Stredoeurópske strategické fórum Chateau Béla privítalo štyri desiatky popredných osobností zahraničnej politiky, expertov a diplomatov z krajín strednej Európy, Nemecka a USA. Aj tento rok diskutovali o aktuálnom zahranično-politickom dianí, ktoré ovplyvňuje región strednej Európy. Podujatie zorganizovala Slovenská atlantická komisia (SAC) v spolupráci s Centrom pre európske štúdie (CES).

Najhorúcejšou témou týchto dní je budúcnosť EÚ a eurozóny a postavenie Slovenska v „novej“ Európe.Fórum priamo nadviazalo na bruselské rokovania a prednieslo možné dôsledky pre strednú Európu. „Jednou z hlavných obáv Slovenska a iných malých štátov je presun podstatnej časti rozhodovania o kľúčových záležitostiach na medzivládnu úroveň. Vtedy budeme totiž vystavení rozhodnutiam silnejších krajín. To nám môže zobrať možnosť podieľať sa na dôležitých rozhodnutiach Únie,“ zaznelo v diskusiách.

Pre malé krajiny ako Slovensko, by však mohla byť východiskom regionálna platforma podobná tej vyšehradskej. „V4 považujem za najprirodzenejší priestor a nástroj pre spoločné presadzovanie záujmu týchto štyroch krajín,“povedal Stály predstaviteľ SR pri EÚ Ivan Korčok, ktorý prišiel priamo z bruselského Summitu EÚ. „Dokonca aj keby sa malo vytvárať niečo mimo Lisabonskej zmluvy, kde bude viac uplatňovaný princíp medzivládnej spolupráce, tak toto je aj pre Slovenskú republiku veľmi dôležitým nástrojom. Tam bude treba budovať aj koalície rovnako zmýšľajúcich alebo krajín s rovnakými záujmami,“ povedal Korčok na margo V4.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM