Webnoviny - Svet

Mamografia a ultrazvuk prsníkov zadarmo

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 15. decembra (WN/PR) – Súkromná nemocnica s poliklinikou Medissimo organizuje vo štvrtok 17. decembra Deň otvorených dverí na Rádiodiagnostickom oddelení. Od 6.00 do 20.00 môžete v nemocnici na brehu Veľkého Draždiaka absolvovať zadarmo a bez čakania vyšetrenie prsníkov digitálnym mamografom a ultrazvukom. V prípade nálezu sa o najvhodnejšom postupe môžete bezplatne poradiť s chirurgami – odborníkmi na ochorenia prsníka. „Na Vianoce chceme darovať našim klientom aj “neklientom” niečo výnimočné. Keďže sa tento rok čakacie doby na vyšetrenie prsníkov opäť zvýšili, rozhodli sme sa ponúknuť všetkým ženám bezplatnú mamografiu a USG. Aby nás mohli navštíviť aj zo vzdialenejších kútov Slovenska, naši odborníci budú v pohotovosti od 6. 00 ráno do 20.00 večer,” hovorí riaditeľ Medissimo, JUDr. Slavomír Maličkay. Vyšetrenia majú ženy počas celého dňa zadarmo. Jediné, čo potrebujete, je priniesť si so sebou výmenný lístok od svojho lekára.

Kedy by ste mali podstúpiť vyšetrenie mamografom:

 • ako skríningové / preventívne / vyšetrenie u žien nad 40 rokov, s opakovaním každé dva roky
 • medzi 30. – 40. rokom pri podozrení na karcinóm
 • ženy mladšie ako 30 rokov – ak USG vyšetrenie ukázalo podozrenie na karcinóm
 • vyšetrenie pred začiatkom a v priebehu hormonálnej substitučnej liečby
 • ženy po operáciách prsníka
 • ženy s rizikovými faktormi zvyšujúcimi pravdepodobnosť výskytu karcinómu prsníka vek nad 40 rokov u každej ženy, s opakovaním každé 2

  roky až do 69. roku života

Kedy by ste mali podstúpiť vyšetrenie ultrazvukovom:

 • sonografia je nezáťažová metóda – na zobrazenie orgánov využíva ultrazvukové vlnenie
 • je vhodná pre pacientky mladšie ako 30 rokov
 • v prípade nejasného mamografického obrazu pomôže sonografia rozlíšiť, či ide o cystu alebo inú mäkkotkanivovú masu, ktorá nemusí byť

  vždy zhubným nádorom.

 • mamografia a sonografia sa vzájomne dopĺňajú

Prístrojové vybavenie:

Digitálny mamograf Mammomat Inspiration je špičkový digitálny mamograf vybavený stereotakticko–bioptickou jednotkou. Pomocou nej vieme lokalizovať nehmatateľné lézie v prsníku pred operáciou alebo odobrať vzorku tkaniva na histologické vyšetrenie. Mamograf je vybavený špeciálnymi filtrami (CARE systém), ktoré zabezpečujú homogenitu röntgenového žiarenia s minimalizáciou dávky. Pracovisko je vybavené špeciálnymi pomôckami, ktoré sledujú v pravidelných intervaloch kvalitu zobrazovacieho reťazca.

USG Sonoline G20 a Acuson S 2000 Ultrazvukové vyšetrenia prsníkov robíme na prístrojoch Sonoline G20 a Acuson S 2000, ktoré sú vybavené špeciálnymi sondami aj pre účely odberu vzorky tkaniva na ďalšie laboratórne a mikroskopické vyšetrenie.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM