Webnoviny - Svet

Mamografia pre ženy

WEBNOVINY.SK

Foto: Synergia Pharmaceutical­sBRATISLAVA 23. júla (WEBNOVINY) – Na Slovensku je ročne diagnostikovaných viac ako 2000 žien s rakovinou prsníka. Toto číslo je alarmujúco vysoké. Sčasti zaň môžu samotné ženy svojím nezodpovedným prístupom k vlastnému zdraviu. A ak si vlastnou zodpovednosťou nepomôžu samy, pomôcť môžu aspoň iní. A to preventívna prehliadka, ktorú v plnej miere preplácajú zdravotné poisťovne.

Mamografické vyšetrenie je jednou z najspoľahli­vejších metód, ktoré môžu odhaliť rakovinu prsníka. Je to neinvazívne a väčšinou nebolestivé vyšetrenie, ktoré dokáže identifikovať zhubný nádor už o dva roky skôr ako sa objavia klinické príznaky ochorenia. Na Slovensku má na mamografiu zákonný, teda bezplatný nárok každá žena vo veku od 40 do 69 rokov. A to v intervale raz za dva roky.

K návšteve gynekológa sa často odhodlá žena už v pokročilom štádiu ochorenia. Vtedy je šanca na vyliečenie pochopiteľne nižšia. Pravidelnými preventívnymi prehliadkami u gynekológa, samovyšetrením prsníkov a zodpovedným prístupom k vlastnému zdraviu môže žena zabrániť rozvinutiu ochorenia do neliečiteľných štádií. Včasnou a pravidelnou diagnostikou sa dá veľa zachrániť.

Nadštandardný servis ponúka poistenkám najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera. Ženám nad 40 rokov garantuje zrýchlený prístup na mamografické vyšetrenie do 10 dní od objednania v 45 zmluvných zariadeniach na celom území Slovenska. Počet zariadení sa od spojenia s Apollom od tohto roka zvýšil o viac ako polovicu. Poistenky sa môžu na vyšetrenie objednať telefonicky na bezplatnej Zákazníckej linke zdravotnej poisťovne alebo priamo vo vybranom zmluvnom zariadení prostredníctvom webu. „Sme radi, že touto službou prispievame k prevencii pre ženy a staráme sa tak o ich zdravie. Za prvý polrok 2010 sme ženám uhradili už 27-tisíc mamografií. Záujem o tento nadštandardný preventívny produkt je už od roku 2007, keď sme ho uviedli na trh, stále veľmi vysoký“, vysvetľuje PR manažérka zdravotnej poisťovne Dôvera Zuzana Horníková.

Druhá súkromná zdravotná poisťovňa Union ponúka nad rámec zákona Preventívny program pre ženy. Poistenky Unionu naň majú nárok raz ročne. Ten zahŕňa aj sonograficke alebo mamografické vyšetrenie prsníkov. O frekvencii týchto vyšetrení však rozhoduje lekár. „Za obdobie január až jún 2010 evidujeme približne 6 000 žien, ktoré absolvovali mamografické vyšetrenie“, povedala hovorkyňa Unionu Judita Smatanová.

Najväčšia poisťovňa Všeobecná zdravotná poisťovňa neponúka nadštandard pri mamografických vyšetreniach pre ženy. Od začiatku roka do apríla uhradili viac ako 63-tisíc zákonných mamografických vyšetrení.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM