Webnoviny - Svet

MAŇKA: Ťažko zistíme či je nábytok legálny

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA BRATISLAVA 10. júla (WEBNOVINY) – Európsky parlament chce znížiť nelegálne odlesňovanie a poskytnúť spotrebiteľom záruku, že nimi zakúpené výrobky nepochádzajú z ilegálnych zdrojov. Ako uviedol dnes pre agentúru SITA europoslanec Vladimír Maňka (Smer-SD), spotrebitelia v EÚ majú v súčasnosti iba obmedzené možnosti zistiť, či nábytok, ktorý si zakúpili, nie je vyrábaný z nelegálne ťaženého dreva. Odhaduje sa, že na trhu EÚ pochádza z takýchto zdrojov približne 20 % výrobkov. Legislatíva EÚ prináša prísľub zákazu predaja výrobkov z nelegálnych zdrojov dreva v únii a tresty pre tých, čo s nimi obchodujú.

Členské krajiny EÚ budú podľa Maňku zodpovedné za uplatňovanie sankcií voči obchodníkom, ktorí porušia nové záväzné pravidlá. „Legislatíva načrtáva rámec pre udeľovanie pokút. Do úvahy sa budú brať škody spôsobené na životnom prostredí, hodnota dreva a straty štátu na dani z príjmu. Okrem finančných pokút bude možné aj uplatňovanie trestných sankcií,“ upozornil europoslanec.

Ročne sa odlesní približne 13 miliónov hektárov pôdy. To zapríčiňuje takmer 20 % celosvetových emisií uhlíka a stratu biodiverzity. „Nelegálna ťažba spôsobuje aj vážne problémy v oblasti ľudských práv, keďže obmedzuje prírodné zdroje a príjmy z daní, a zvyšuje chudobu ľudí závislých od lesa. Objem priemyselného dreva z nelegálnych zdrojov sa odhaduje na 350 až 650 miliónov m3 ročne. Európska únia ako významný spotrebiteľ dreva chce preto disponovať účinnými opatreniami proti odlesňovaniu a nelegálnej ťažbe dreva a zabezpečiť, aby sa výrobky pochádzajúce z takýchto zdrojov na jej trhu nesmeli predávať,“ dodal Maňka.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM