Webnoviny - Svet

Maňka žiada rýchlejšiu pomoc nezamestnaným

WEBNOVINY.SK

Vladimír Maňka Foto: SITA/Dušan Hein BRATISLAVA 12. septembra (WEBNOVINY) – Proces aktivácie podpory pre zamestnancov, ktorí prišli o svoje miesta pre globalizáciu alebo finančnú krízu, by mal byť podľa podpredsedu Smeru-SD a europoslanca Vladimíra Maňku rýchlejší.

Ako uviedol dnes pre agentúru SITA Maňka, vlády znižujú sociálne výdavky a stáva sa z toho trend. „Mali by sme to zastaviť v prípadoch ľudí, ktorí prišli o prácu pre globalizáciu alebo finančnú krízu,” uviedol Maňka. Situáciou sa už zaoberal aj Európsky parlament. Ten odporúča upraviť procedurálne a rozpočtové postupy Európskeho fondu na prispôsobenie sa globalizácii.

Európsky fond na prispôsobenie sa globalizácii vznikol v roku 2006 s ročným stropom 500 miliónov eur. V prvých rokoch existencie však nezaznamenal vyšší počet žiadostí. „Bolo to spôsobené napríklad náročnými podmienkami na čerpanie pomoci a spolufinancovanie,” povedal Maňka. Po rozšírení rozsahu pomoci a zjednodušení podmienok sa však počet žiadostí zvýšil. „Napriek zmenám je stále možné vylepšovanie. Vážnym problémom sú zdĺhavé procedúry. Mali by byť preto výrazne skrátené. Zároveň o fungovaní programu treba poskytovať viac informácií,” dodal europoslanec.

Zdroje fondu doteraz boli z prebytkov viacerých rozpočtových položiek. Od roku 2011 by mal mať fond samostatnú položku.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM