Správy

Marek Maďarič: Rozhodnutie odstúpiť je o mojom ľudskom rozhodnutí, nie o Smere

Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky nedovoľuje ministrovi kultúry Marekovi Maďaričovi (Smer-SD) pokračovať vo funkcii šéfa rezortu kultúry.

Ilustračný obrázok k článku Marek Maďarič: Rozhodnutie odstúpiť je o mojom ľudskom rozhodnutí, nie o Smere
Zdroj: TASR

Ako na stredajšom tlačovom brífingu povedal, je to jeho osobné rozhodnutie, vyplývajúce aj z toho, že k médiám a novinárom má práve najbližšie ministerstvo kultúry. „Neviem si po vražde novinára, či sa už potvrdí alebo nie, že to súviselo s jeho prácou, predstaviť, že by som naďalej pôsobil vo funkcii šéfa tohto rezortu,“ uviedol Maďarič, ktorý deklaroval, že celú záležitosť prežíva veľmi ťažko.

Svoju abdikáciu, o ktorej podľa vlastných slov uvažoval už od pondelka, oznámil v stredu ráno premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD). „Po rozhovore zobral moje rozhodnutie na vedomie,“ uviedol. Prezidentovi predloží abdikáciu v pondelok. Maďarič zároveň oznámil, že ostáva radovým členom Smeru-SD.

Vylúčil, žeby motívom bol politický kalkul do budúcnosti, zdôraznil, že jeho rozhodnutie nesmeruje ani k výzve na konanie iných ministrov. Otázkam, ktoré sa pýtali na medializované informácie o kontaktoch členov Smeru s osobami, spájanými s talianskym podsvetím odpovedal, že je to úloha polície, prokuratúry, aby takéto informácie preverili. „Ja nie som sudca ani vyšetrovateľ, aby som niekoho súdil a hodnotil,“ uviedol.

Verí, že tragédia prispeje i k väčšej tolerancii vo vzťahu medzi politikmi a novinárskou obcou.

Maďarič nechcel špekulovať o svojom nástupcovi. „Je to vec, o ktorej rozhodne vedenie Smeru, ja už členom vedenia nie som,“ povedal.

Maďarič zastáva funkciu šéfa rezortu kultúry po tretí raz. V parlamentných voľbách v roku 2006 bol zvolený za poslanca Národnej rady SR a Smer-SD ho nominoval do vlády na post ministra kultúry SR, vo svojej funkcii zostal do konca volebného obdobia vlády SR v roku 2010. Po období rokov 2010–2012, keď bol Smer-SD v opozícii, sa po predčasných voľbách v apríli 2012 na post ministra kultúry vrátil.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM